skip_main skip_menu skip_search

Článek RAM hlavní foto v2

Jak wybrać broń na kule gumowe

Obecnie broń na kule gumowe i pieprzowe (broń RAM) staje się coraz bardziej pożądanym narzędziem do samoobrony. Jest ona kompatybilna z różnymi rodzajami pocisków, w tym gumowymi, pieprzowymi lub znakującymi. A co najlepsze? Żadne pozwolenie, żadna rejestracja, żadna papierologia. RAMki zatem stanowią idealne sposób na samoobronę.

Broń RAM

Te tzw. RAMki (Real Action Markers) są przewidziane głównie do samoobrony lub treningu członków służb mundurowych. Równie dobrze można z nimi doświadczyć dużo frajdy podczas strzelania do puszek czy innych celów.

Zasada ich działania jest oparta na nabojach, zwanymi też czasami kapsułami, wypełnionych sprężonym dwutlenkiem węgla CO2.

Te w przeważnej większości modelach są zlokalizowane w magazynku lub w obrębie rękojeści. Po ściągnięciu spustu następuje otwarcie zaworu, przez który następnie przechodzi gaz, wprowadzając pocisk w ruch.

Pociski

Broń RAM jest kompatybilna praktycznie z dowolnymi pociskami o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Z reguły są dostępne w postaci kulek wykonanych z twardej gumy lub plastiku z wkładem pieprzowym.

Pociski gumowe

Nie wszystkie gumowe pociski są takie same. W zależności od konstrukcji są one przeznaczone albo do samoobrony, albo do treningu. Różnią się konstrukcją, a tym samym wagą i siłą uderzenia. Podczas obrony kluczowa jest waga i twardość, podczas gdy do treningu wystarczą nawet lekkie pociski.

Do samoobrony najbardziej odpowiednie są pociski ze stalowym rdzeniem lub z domieszką opiłków stalowych. Takie technologie znacznie zwiększają wagę i twardość pocisku.

Pociski pieprzowe

Te specjalne pociski zawierają tę samą substancję, która znajduje się w gazach pieprzowych - kapsaicynę. Jest to silnie drażniący alkaloid roślinny pozyskiwany z ostrych papryczek. W kontakcie z oczami i błonami śluzowymi powoduje silny ból, pieczenie i podrażnienie.

W pociskach pieprzowych bardziej liczy się skuteczność substancji drażniącej niż energia uderzenia. Jeśli więc masz broń RAM o mniejszej mocy, w której zwykłe gumowe pociski nie dają większego efektu, pociski pieprzowe znacznie skuteczniej odstraszą napastnika.

Pociski znakujące

Pociski znakujące (MAB) są przeznaczone głównie do treningu. Zawierają barwnik w postaci cieczy lub proszku, który oznacza na celu miejsce trafienia/

Zawartość pocisków proszkowych można łatwo usunąć z odzieży, dzięki czemu idealnie sprawdzą się wtedy, gdy postanowimy wykorzystać broń RAM do zabawy w stylu paintball.

Kulki z płynnym barwnikiem mogą być używane do podobnych celów, jednakże ich ślad będzie znacznie trudniejszy do usunięcia.

WSZYSTKIE POCISKI ZNAKUJĄCE

 

Kombinacja różnych pocisków

Łączenie różnych rodzajów pocisków jest bardzo popularną strategią samoobrony. Można jednocześnie odstraszyć napastnika, zadając ból ciężkimi gumowymi pociskami z domieszką stalowych opiłków i dodatkowo obezwładnić pociskami pieprzowymi.

Aby ułatwić identyfikację i późniejsze schwytanie, można również dodać do magazynka pocisk znakujący z płynnym barwnikiem, którego napastnik po prostu nie zdoła usunąć.

Kształt pocisków

Większość pocisków RAM ma klasyczny okrągły kształt. Pociski te są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami broni danego kalibru i dlatego też są najbardziej rozpowszechnione. Podczas przeładowania nie trzeba zastanawiać się, którą stroną włożyć pocisk do magazynka.

Istnieją również tak zwane pociski z plastikowym czepcem stabilizującym, takie jak te z serii Umarex T4E Precision. Taka modyfikacja zapewnia znacznie lepszą stabilnosć na większych dystansach dzięki osiągnięciu większej rotacji wokół własnej osi podczas lotu.

Wadą jest jednak mniejsza skuteczność ze względu na mniejszą wagę oraz ilość zawartej substancji (nie mamy doczynienia z pociskiem kulistym, ale półkulistym).

Ponadto są one kompatybilne wyłącznie z magazynkiem obrotowym do rewolwerów HDR i strzelb dwulufowych HDS (pociski te muszą być odpowiednio skierowane podczas wkładania).

Wkłady

Broń RAM wykorzystuje do miotania pocisków metalowe kartusze ze sprężonym dwutlenkiem węgla CO2.

Są one z reguły dostępne w postaci niegwintowanych 12g naboi, które umieszcza się w rękojeści lub magazynku. Przed rozpoczęciem strzelania należy "wbić" nabój na iglicę zaworu, przez który przepływać będzie sprężony gaz.

Niektóre modele, takie jak strzelba HDX, wykorzystują większe naboje gwintowane 88 g. Większa ilość sprężonego gazu oznacza więcej strzałów na jednym naboju, z drugiej strony wadą jest to, że uniemożliwia to zastosowania systemu szybkiego przebijania typu emergency.

Wadą broni zasilanej dwutlenkiem węgla jest jej wrażliwość na temperaturę otoczenia - działa ona poprawnie tylko w temperaturach powyżej 10°C.

Nabój CO2 12g 1szt

123x

W magazynie > 100 szt., w czwartek 2. 5. u Ciebie

zł 3

wszystkie naboje co2

 

System Emergency

Wybrana broń na pociski gumowe i pieprzowe oferuje tak zwany "awaryjny" system aktywacji naboju CO2, dzięki któremu nabój można przebić tuż przed oddaniem strzału bez konieczności długiego dokręcania. Jest to na wagę złota w sytuacjach, gdy liczy się każda sekunda.

Aby aktywować nabój, wystarczy uderzyć dłonią w zaślepkę zaworu znajdującą się na końcu rękojeści lub magazynka, powudując tym samym przebicie plomby.

W niektórych modelach o załadowaniu naboju informuje wskaźnik umiejscowiony w górnej części rękojeści - pod ciśnieniem czerwony wskaźnik wystaje poza obrys korpusu.

W celach samoobrony system emergency stanowi bardzo praktyczną funkcję. Nie musisz się martwić o to, jak długo nabój jest włożony w komorę, a w przypadku zagrożenia możesz go aktywować w ciągu sekundy.

Umarex T4E

Na rynku pistoletów RAM jest wielu producentów, którzy starają się oferować produkty wysokiej jakości. Umarex, a konkretnie jego linia produktów T4E (Training for Engagement), bez wątpienia należy do tych najlepszych. Wśród konkurencji wyróżnia się wysoka niezawodnością i przemyślanym designem. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz głównie produkty linii Umarex T4E.

rodzaje, kalibry i moc

Broń na pociski gumowe i pieprzowe jest produkowana w wielu wariantach, kalibrach i o różnej energii kinetycznej.

Nasza oferta obejmuje zarówno pistolety i rewolwery, jak i karabinki szturmowe i strzelby, z reguły w kalibrach .43, .50 i .68. Im większy pocisk, tym jest cięższy i zawiera więcej substancji drażniących lub barwników. Wobec tego nasuwa się powiedzenie "im większy, tym lepszy".

Zależy jednak również od energii samego strzału, która waha się od zaledwie 5 dżuli w przypadku pistoletów do oszałamiających 40 dżuli w przypadku strzelby HDX.

Broń RAM o niższej energii jest bardziej odpowiednia do treningu i strzelania rekreacyjnego. Mimo to można się nimi skutecznie bronić, jeśli używa się pocisków pieprzowych - ponieważ w przypadku pocisków pieprzowych liczy się bardziej ilość i skuteczność substancji drażniącej niż siła rażenia.

Niemniej jednak trafienie z broni RAM o energii 16 J jest już naprawdę bolesne i potencjalny napastnik natychmiast pożałuje swoich decyzji.

Pistolety

Oferowane przez nas pistolety w kalibrach .43 i .50 mają energię wylotową od 5 do 11 dżuli, dzięki czemu sprawdzą się do treningu, jeśli zaś chodzi o samoobronę, to również do wystrzeliwania pocisków pieprzowych. Ponadto ich kompaktowe rozmiary sprawiają, że są wygodne w przenoszeniu.

Większość pistoletów nie jest oryginalnie wyposażona w system emergency, niemniej jednak do S&W M&P9c M2.0, H&K SFP9, Walther PPQ M2 i Walther PDP Compact 4" można dokupić magazynki emergency z danym systemem.

Rewolwery

Mocniejszą alternatywą dla pistoletów są rewolwery w kalibrach .50 i .68. Są one bardziej wytrzymałe i oferują energię kinetyczną od 7,5J do 16J. W przypadku samoobrony można z nich niezawodnie strzelać nie tylko pociskami pieprzowymi, ale także pociskami gumowymi z domieszką pyłu stalowego lub rdzeniem stalowym.

W porównaniu do pistoletów mają mniejszą pojemność magazynka, z drugiej strony jednak można w nich stosować pociski o nietypowym kształcie, np. pociski ze sabotem stabilizującym lub pociski domowej roboty. Dużą zaletą jest też zawsze obecny system emergency.

Strzelby

Strzelby szturmowe na pociski gumowe i pieprzowe kalibru .43 nadają się ze względu na energię wylotową 7,5 J bardziej do treningu strzeleckiego i wyrabiania poprawnych nawyków strzeleckich. Pomocny jest w tym również system BlowBack symulujący pracę zamka podczas wystrzału.

NIe zawodą też przy samoobronie - można z nich wystrzelić w napastnika 14 pocisków w pełni automatycznym trybie samoczynnym. Jedyną wadą jest brak systemu awaryjnej aktywacji naboju.

Strzelby ŚRUTowe

To najlepsze na koniec - strzelby śrutowe. Oferujemy kilka modeli w kalibrze .68 o energii wylotowej 7,5 J, 16 J, a nawet 40 J.

Dwulufowa strzelba HDS umożliwia wystrzelenie każdego pocisku osobno lub dwóch jednocześnie. Ponadto jest ona fabrycznie wyposażona w system emergency, co czyni ją idealnym wyborem do samoobrony. Wisienką na torcie jest możliwość wystrzeliwania pocisków domowej roboty, co można zobaczyć na przykład na filmach popularnego niemieckiego youtubera o imieniu Joerg Sprave. Wypróbował on strzelanie strzałkami do dmuchawki lub zmodyfikowanymi gwoździami z plastikowymi wydłużeniem.

Warto również wspomnieć o strzelbie HDB, która wprawdzie strzela tylko okrągłymi pociskami, ale w porównaniu do modelu dwulufowego ma znacznie większą pojemność - 16 pocisków. Posiada również system emergency, a dzięki trybowi samoczynnemu nie trzeba go przeładowywać po każdym strzale.

Článek RAM 11
Strzelba śrutowa Umarex T4E HDX 68

Istnieje jednak jeszcze jeden model od Umarexstrzelba HDX oferowana w wersji 16 J, a także w wersji o oszałamiającej energii 40 dżuli. Taka energia ma naprawdę destrukcyjne skutki dla celu, tym bardziej, że strzelba może pomieścić aż 16 pocisków kalibru .68. Aby wykorzystać maksymalny potencjał, w kolbie umieszczono przykręcany na gwint 88-gramowy nabój zamiast standardowego naboju 12 g. To w efekcie uniemożliwiło zastosowanie systemu emergency, co jest znaczącą wadą w przypadku samoobrony.

Ustawodawstwo

Ustawa o broni i amunicji pozwala na posiadanie broni pneumatycznej do mocy 17J. Do zakupu takiej broni wystarzy dowód osobisty, mówiąc inaczej mnieć ukończone 18 lat.

W związku z tym może ją posiadać i obsługiwać każda osoba pełnoletnia w wieku powyżej 18 lat. Nie musisz na nią posiadać pozwolenia na broń palną i nie musisz jej rejestrować, chociaż musisz traktować ją w taki sam sposób, jak prawdziwą broń palną. Oznacza to, że należy ją zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych, kradzieżą czy utratą. Zabronione jest również noszenie broni pneumatycznej na widocznym miejscu lub posługiwanie się nią w miejscu publicznym.

Podczas strzelania z broni pneumatycznej należy wyznaczyć bezpieczny obszar i nadzorować go przez odpowiedzialną osobę lub wyraźnie oznaczyć miejsce, w którym odbywa się strzelanie. Strzelanie jest zabronione w miejscach, w których może dojść do zagrożenia życia lub zdrowia osób postronnych lub uszkodzenia mienia.

Jak to możliwe, że broń RAM jest przeznaczona do samoobrony? Zgodnie z prawem broni RAM można użyć w miejscu publicznym wyłącznie w obronie koniecznej, odpierając atak napastnika.

Obrona konieczna musi być proporcjonalna do zagrożenia. Jednak w przypadku samoobrony z użyciem broni nieśmiercionośnej wykorzystującej pociski gumowe lub pieprzowe zdecydowanie nie trzeba martwić się o "proporcjonalność".

Należy jednak zwrócić uwagę na słowa "grożący lub trwający atak". Możesz użyć środków obrony koniecznej tylko wtedy, gdy ktoś przejawia zamiar dokonania ataku lub gdy atak jest nieunikniony. Jeśli napastnik odwróci się i oddala się od ciebie i ty w niego wystrzelisz, nie będzie to już obrona konieczna, ale działanie z woli odwetu. W takiej sytuacji jest to przestępstwo z Twojej strony.

konserwacja

Każda broń wymaga od czasu do czasu konserwacji, a broń RAM nie jest wyjątkiem.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że zdecydowanie odradza się pozostawianie aktywowanych naboi w pistoletach RAM lub innych pistoletach pneumatycznych zasilanych dwutlenkiem węgla. Wynika to z faktu, że sprężony gaz stopniowo degraduje gumowe uszczelki, co w konsekwencji z biegiem czasu może powodować nieszczelność.

Dlatego należy aktywować naboje tuż przed ich użyciem, a jeśli nie zostaną całkowicie opróżnione podczas strzelania, powoli poluzować tak, aby dać ujść resztkom gazu i wyrzucić, bowiem zużytych naboi nie da się ponownie napełniać.

Konieczne jest również regularne smarowanie uszczelek. Można to zrobić za pomocą oleju silikonowego w sprayu lub w prostszy sposób - za pomocą naboi olejowych, które zostały zaprojektowane specjalnie do smarowania układu zasilanego dwutlenkiem węgla.

podsumowanie

Broń RAM stanowi bardzo skuteczny środek oobrony. Jest ona dostępna w postaci pistoletów, rewolwerów, karabinów szturmowych czy strzelb. Każdy postać ma pewne wady i zalety, a tym samym nadaje się do różnych sytuacji.

Należy jednak pamiętać, że wysoka energia uderzenia jest kluczowa przy strzelaniu pociskami z twardej gumy. Strzał z broni RAM o energii poniżej 16 J prawdopodobnie nie zagwarantuje pożądanego rezultatu. Z drugiej strony w przypadku broni o energii większej lub równiej 16 J można mieć pewność, że niezawodnie odstraszy każdego napastnika. W przypadku pocisków pieprzowych bardziej liczy się rodzaj zawartej substancji niż energia uderzenia, zatem nawet słabsza broń RAM będzie stanowiła skuteczne narzędzie do samoobrony.

Z pewnością zgodzisz się, że w samoobronie liczy się każda sekunda. Dlatego zdecydowanie polecamy broń RAM z systemem awaryjnym - emergency, umożliwiającym aktywację naboju jednym uderzeniem dłoni.

Należy również podkreślić, że chociaż broń RAM jest klasyfikowana jako broń bez pozwolenia i nie wymaga rejestracji ani pozwolenia, nadal jednak jest bronią miotającą pociski, która wymaga odpowiedzialnego obchodzenia się z nią.

Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś nigdy nie musiał skorzystać z broni RAM. Jeśli jednak znajdziesz się w takiej sytuacji, śmiało możesz polegać na tym narzędziu.

Cała broń RAM

 

Wolisz gazy obronne, paralizatory elektryczne czy pałki teleskopowe? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jak wybrać narzędzie do samoobrony.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Powiązane artykuły

Jak wybrać narzędzie do samoobrony

Środki obronne są w dzisiejszym niepewnym świecie coraz bardziej aktualnym tematem, a to z jednego prostego powodu – mogą uratować życie. Niemniej jednak nie wszystkie narzędzia obronne są odpowiednie dla każdego i do każdego celu. W tym artykule opowiemy kilka słów o gazach pieprzowych i łzawiących, paralizatorach elektrycznych, pałkach teleskopowych i tonfach.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie