skip_main skip_menu skip_search

Vzduchovky1

Jak wybrać wiatrówkę

Marek Děngl

Wiatrówka to broń pneumatyczna wykorzystująca do swojego działania energię sprężonego powietrza. Jeśli mamy ukończone 18 lat, możemy wejść w jej posiadanie bez promesy. W wolnej sprzedaży występuje najwyżej kaliber 6,35 mm. W świetle prawa wiatrówka o energii pocisku poniżej 17 J nie klasyfikuje się jako broń, zatem jej posiadanie nie podlega rejestracji.

A) Wybór wiatrówki według przeznaczenia

STRZELANIE TARCZOWE

Do strzelania tarczowego w klasyczny sposób, czyli z diopterem, w pełni wystarczy moc 7,5 J. Trzeba jednak mieć jak najdłuższą linię celowniczą (od dioptera do muszki), znakomitą celność i dobrze poukładaną kolbę z możliwością regulacji części ruchomych, w tym baki, stopki itp. 

Strzelanie rekreacyjne i strzelanie do tarczy Pro

Przy strzelaniu rekreacyjnym i tarczowym na krótkich i średnich dystansach najbardziej sprawdzają się wiatrówki w kalibrze 4,5 mm z regulatorem ciśnienia i większym kartuszem na sprężone powietrze – szczególnie na średnich dystansach, gdy jest potrzebna większa wydajność. Dużą zaletę stanowi własny sprzęt do ładowania powietrza. W celu uzyskania maksymalnej wygody i optymalnej pozycji dobrze jest mieć odpowiednią kolbę z możliwością maksymalnego zindywidualizowania parametrów. 

Likwidacja drobnych szkodników

Do odstrzału szkodników jest w sam raz mocniejszy kaliber 5,5 mm. Tutaj nie jest najważniejszy regulator ciśnienia, mimo wszystko celność musi zostać na wysokim poziomie. Dużą przewagę jest w stanie zapewnić szybki mechanizm przeładowania czy nawet tryb samopowtarzalny. Dużą uwagę należy również poświęcić wyborowi odpowiedniego śrutu.  

Strzelanie sportowe z wiatrówki

Na zawody Hunter Field Target Shooting (HFT) potrzebujemy zdecydowanie wiatrówki wyczynowej, a to o mocy do 16J. Taki model z reguły posiada w pełni regulowaną kolbę – w dwóch płaszczyznach, regulator ciśnienia powietrza, duży kartusz i doskonałą celność. Mechanizm przeładowania nie jest konieczny. 

B) Wybór wiatrówki pod względem trybu strzelania

Wiatrówki sprężynowe

Ich zaletą jest prosta obsługa i system naciągania nie wymagający dodatkowych narzędzi czy napędu w postaci powietrza. Natomiast minusem jest nieco mniejsza celność w porównaniu do innych rodzajów wiatrówek, co wynika z tego, że sprężyna nie zapewnia idealnej powtarzalności w przeciwności do systemu PCP, gdzie powietrze jest precyzyjnie dawkowane.  

Do naciągnięcia sprzeżynówki nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia.

Wiatrówki z tłokiem gazowym

Te wiatrówki zamiast klasycznej sprężyny są napędzane tłokiem gazowym, który jest zazwyczaj wypełniony sprężonym powietrzem, azotem bądź innym gazem obojętnym. W ten sposób udało się zredukować odrzut i odgłos powodowany przez pracę klasycznej sprężyny. Wiatrówka z tłokiem gazowym również zapewnia stabilniejszą moc. Najczęściej możemy się spotkać z systemami gazowymi Vortex (Hatsan) oraz IGT (Gamo).  

Oba te rodzaje można dalej podzielić według systemu napinania

Klasycznie łamane

W wiatrówce z dolnym naciągiem naciąganie odbywa się przez łamanie lufy, gdy cięgło przegubowe połączone z lufą napina sprężynę i mechanizm spustowy. Minusem tego systemu jest większa podatność do powstawania luzów pomiędzy lufą i łożem w miarę eksploatowania. Luzy mogą w ostateczności skutkować większym rozrzutem śrutu. 

Wiatrówki ze stałą lufą

Tutaj naciąganie jest rozwiązane najczęściej za pomocą dolnej lub bocznej dźwigni. Stała lufa zapewnia długotrwałą celność. Są idealne do precyzyjnego strzelania sportowego. Pewnym minusem może się okazać nieco większa waga w porównaniu do klasycznie łamanych modeli. 

Wiatrówki pneumatyczne

Rozróżniamy dwa rodzaje pneumatyków.

Wiatrówki PCA - Multi-Pump (Pre-Charged Air)

Drugim rodzajem są wiatrówki Multi-Pump z zintegrowanym mechanizmem do sprężania powietrza, gdy sam proces sprężania odbywa się z reguły za pomocą dźwigni podlufowej bądź podnoszonej nakładki lufy. Z uwagi na mniejszą moc znajdują zastosowanie przeważnie w strzelectwie tarczowym na krótkich dystansach, niemniej wyróżniają się wysoką celnością.

Wiatrówka APX 4,5mm

9x

Dostępny w magazynie centralnym, w środa 25. 9. u Ciebie

zł 368

Wiatrówki PCP (Pre-Charged Pneumatic)

Wiatrówki PCP należą do najbardziej celnej broni na świecie. Każdy model jest wyposażony w zintegrowany kartusz do przechowywania sprężonego powietrza pozwalającego na oddanie dużej ilości powtarzalnych strzałów, a to w zależności od pojemności kartusza i mechaniki konkretnego modelu – zazwyczaj jest to w zakresie od 30 do 300 strzałów. 

Wiatrówki CO2

Źródło zasilania stanowi jednorazowy nabój przypominający wyglądem nabój do syfonu. Z uwagi na niskie ciśnienie i małą pojemność wiatrówki CO2 sprawiają się głównie jako modele tarczowe, w szczególności w postaci pistoletów. Plusem jest wysoka celność i powtarzalność, zaś minusem jest wrażliwość na niskie temperatury, gdy działają poprawnie tylko w temperaturach powyżej 10°C. Zimą na zewnątrz z wiatrówki CO2 nie postrzelamy.

Jeśli nadal wahasz się nad wyborem odpowiedniej wiatrówki, śmiało skontaktuj się z naszą obsługą klienta. Najpierw jednak przygotuj sobie odpowiedzi na te pytania:  

Ile zamierzam zainwestować we wiatrówkę?

Weź również pod uwagę, że do rozpoczęcia przygody ze strzelaniem są konieczne kolejne dodatki, takie jak śrut, czyszczenie, optyka itp., co ostatecznie przełoży się na końcową cenę.  

Do jakich celów będę używał wiatrówki?

Myślisz nad wiatrówką do odstrzału szkodników, do sporadycznego strzelania w ogrodzie czy postawiłeś przed sobą zwycięstwo w zawodach? 

Na jakiej odległości będę najczęściej strzelał?

Jeśli masz do dyspozycji tylko 10-metrowe podwórko, nie będzie Ci potrzebny od razu najmocniejszy model. Nadmierna moc może czasami przynieść więcej szkody niż pożytku.

C) Zalety i funkcje wiatrówek

Strzelectwo tarczowe

Najlepsze wiatrówki klasyfikują się do najcelniejszej broni na świecie. Dlatego nie dziwi, że strzelanie z wiatrówki cieszy się coraz większą popularnością. W wielu krajach, w tym Niemczech czy Anglii, kluby strzeleckie są zupełnie normalną rzeczą. Zrzeszają się w nich sympatycy strzelectwa sportowego. Kluby organizują turnieje i pojedynki pomiędzy strzelcami sportowymi. Strzelectwo wiatrówkowe należy również do grona dyscyplin olimpijskich, z tym że odbywa się w kategorii męskiej i żeńskiej. Na świecie do strzelectwa tarczowego stopniowo zaczynają dołączać także strzelectwo myśliwskie czy dyscypliny polegające na strzelaniu do najróżniejszych celów reaktywnych rozmieszczonych w terenie.    

Polowanie na drobne szkodniki

Wszędzie tam, gdzie używanie standardowej broni nie jest możliwe lub z jakiegoś powodu jest zabronione, wchodzi w grę broń pneumatyczna.

Strzelectwo rekreacyjne

Pasja, która dostarcza wiele radości, poprawia kondycję i udoskonala nasze umiejętności. Podczas strzelania rekreacyjnego możemy sobie pozwolić na tanie i bezpieczne wystrzelenie tysiąca śrutów w ciągu roku, a to nawet w zaciszu domowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać wiatrówkę ze sobą na wakacje, wycieczkę, postrzelać z przyjaciółmi na zewnątrz czy w pomieszczeniu. Bezpieczne miejsce dla strzelania znajdziemy także w naszym ogrodzie. Wystarczy nam obszar o wielkości 10x10 m, by nie zagrażać zdrowiu sąsiadów.  

Dzięki możliwości strzelania w domu możemy trenować praktycznie gdziekolwiek. Nie musimy dojeżdżać na strzelnicę jak w przypadku broni palnej. Mała energia kinetyczna strzału oraz cichy odgłos pozwalają na strzelanie w zamkniętych pomieszczeniach. Możemy tak strzelać dniem i nocą oraz zimą i latem. Po prostu kiedykolwiek. Mała energia kinetyczna nie wymaga ochrony słuchu, jedyne, w co warto się zaopatrzyć to okulary ochronne.  

Trening dla sportowców

 Wiatrówka stanowi idealne narzędzie nie tylko dla strzelców sportowych do treningu, z którego potrafi zrobić luźną rozrywkę.  

Częsty trening rozwija umiejętności strzelca. Co więcej, każdego nauczy, jak poprawnie obchodzić się z bronią palną.

Bezpieczeństwo

Większość wiatrówek tarczowych ma maksymalny zasięg w granicach 400 metrów. Śrut jest bardzo lekki, przez co sąsiad może się czuć bezpiecznie, bez względu na to, jeśli właśnie ćwiczymy strzelanie w ogrodzie czy w domu. Cicha praca sprawia, że nikomu nie będziemy zakłócać spokoju. Co więcej, przechowywanie wiatrówki stanowi dużo mniejsze ryzyko dla domowników niż przechowywanie broni palnej. Śrut jest sam w sobie zupełnie niegroźny, gdyż nie zawiera żadnego materiału wybuchowego. Ani sama wiatrówka nie stanie się celem złodziei w celu późniejszego wykorzystania w szemranych celach.

Jak osiągnąć najlepsze wyniki w strzelaniu z wiatrówki

Niecelne trafienie nie musi być zawsze związane z winą strzelca. Przedstawmy sobie kilka rad, które mogą poprawić nasze wyniki.

Poluzowane śruby

Niecelność wiatrówki sprężynowej może wynikać z poluzowanych śrub mocujących metalowy blok do drewnianego łoża. Śruby bywają zlokalizowane po dwóch z przodu i jednej przy spuście. Ważne jest, aby śruby mocujące nie miały żadnego luzu. Warunkiem dobrych parametrów są dobrze dokręcone śruby. Należy jednak uważać, aby nie przekręcić gwintu. Zaś zbyt duży nacisk może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia osady. 

Poluzowane przyrządy celownicze

Należy sprawdzić, czy muszka i szczerbinka są pewnie przymocowane do grzbietu wiatrówki. W mechanicznych celownikach tylna część powinna być nieruchoma. W razie celownika optycznego należy specjalnie dobrać montaż pod niego. Zwykły aluminiowy montaż może okazać się niewystarczający dla wybranej optyki. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie montaż duraluminiowy lub bezpośrednio stalowy. Jeśli brakuje nam doświadczenia, nie ma nic łatwiejszego, jak zwrócić się o pomoc do najbliższego rusznikarza czy serwisu specjalistycznego, gdyż wszystko powinno pasować bez niepożądanych luzów.  

Słaba optyka

Również na Slavii można posadowić przyzwoitą optykę. Najtańsze lunety typu 4x20 lub 3-7x20 nie są do końca strzałem w dziesiątkę. Większość z nich nie jest zbyt dobrze wykonana, wskutek czego czasami nie trzymają przystrzelania. Lunety zmienne przestawiają się ze zmianą powiększenia. W najgorszych lunetach może nawet dojść do zniszczenia układu optycznego wskutek działania odrzutu. Jeśli posiadamy celną wiatrówkę, warto nie szczędzić na optyce.   

Właściwy śrut

Dobrze dobrany śrut potrafi zmniejszyć rozrzut, a to nawet bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jeśli zamierzamy strzelać na dystansie powyżej 10 m, wtedy i do klasycznie łamanej Slavii wybieramy najlepszy śrut. Śrut Standard i inny dostępny śrut nie do końca może się spisać. Każdej wiatrówce może smakować inny śrut, więc idealnym rozwiązaniem są testery - zestawy śrutu. Tylko tak wybierzemy idealny pod każdym względem model śrutu.

Potem pozostaje pobawić się w testowanie. Bierzemy kartkę/tarczę i ustawiamy ją na wybranej odległości. Czysta kartka świetnie oddaje jakość śrutu, gdyż umożliwia sprawdzić osiągnięte skupienie z danym modelem. Pierwszym krokiem do doskonałości jest postawienie na sprawdzony śrut, gdyż taki śrut z reguły przechodzi selekcję jakości, co znacząco eliminuje ryzyko wystąpienia egzemplarzy defektowych. Jeśli przy przebieraniu trafimy na dużą ilość wadliwych egzemplarzy, należy pozbyć się całej paczki. Dobrej jakości, czysty śrut sprzyja również lufie wiatrówki. Wskazówki dotyczące wyboru śrutu, znajdziesz w naszym artykule z naszego poradnika.    

Regularne czyszczenie lufy

Jest konieczne do wydobycia maksymalnego potencjału wiatrówki. Gruntowne czyszczenie lufy należy przeprowadzać po każdym wystrzeleniu 1000 śrutów. Jeśli nie posiadamy zestawu do czyszczenia, wystarczy posłużyć się żyłką wędkarską, którą przeciągniemy przez lufę i następnie na jej końcu zrobimy pętelkę na szmatkę. Cienki skrawek szmatki przywiązany do żyłki przeciągamy przez lufę. Najpierw lufę przejeżdżamy szmatką spryskaną olejem - co najmniej dwa razy. Kolejnym krokiem będzie użycie suchej szmatki, którą przejeżdżamy przez lufę, dopóki na szmatce nie będzie żadnych śladów brudu. Do czyszczenia nikdy nie używamy drutu czy innych narzędzi, które mogłyby spowodować uszkodzenie przewodu lufy.

Do wiatrówki polecamy dokupić:

JSB Exact 4,52 mm

47x

W magazynie > 50 szt., w wtorek 24. 9. u Ciebie

zł 57

Więcej informacji o różnicach między wiatrówkami PCP, CO2 i sprężynowymi:

Film został opatrzony angielskimi napisami

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Autor článku: Marek Děngl

Dyrektor handlowy, kierownik hurtowni i okazjonalny pisarz

Jako właściciel jestem związany z firmą od samego początku. A jestem z niej dumny. Udało się nam uruchomić e-sklep specjalizowany na broń - zbrane-vzduchovky.cz, produkcję autorskiej optyki Valiant i teraz również Balistas, który łączy strzelectwo i aktywny styl życia. Kiedy akurat nie zajmuję się bronią i pracą, to spędzam czas z rodziną lub idę pouprawiać sport. Moją słabością i pasją są samochody.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie

Dołącz do 100.000 odbiorców i zdobądź dostęp do nowości, akcji promocyjnych i recenzji

Logując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.