
Jak wybrać lunetę i kolimator
1. KOLIMATORY
Podczas celowania przez kolimator używamy jednocześnie obojga oczu, przez co mamy lepszą orientację w terenie, wskutek czego uchwycenie celu jest prostsze i szybsze niż w przypadku lunety. To docenimy przy strzelaniu dynamicznym. Na dodatek obsługa kolimatora jest intuicyjna i szybka. Sam kolimator działa na zasadzie kolimacji, w praktyce wygląda to tak, że emitor emituje wąski strumień światła na soczewkę.
Kolimator sprawdzi się dla większych celów na krótkich odległościach. Najczęściej mówi się o nim w kontekście celownika taktycznego. Jest to spowodowane tym, że zwykle nie powiększa celu, przez co najbardziej nadaje się do pistoletów i karabinów taktycznych typu Sig Sauer MPX.
KOLIMATOR ZAMKNIĘTY
Kolimator zamknięty wyglądem przypomina lunetę, ale jest istotnie krótszy. Nadaje się do już wspomnianej broni taktycznej typu Sig Sauer MPX, a to za sprawą mniejszego pola widzenia. Baka policzkowa przyspiesza i usprawnia wycelowanie prze okular.
KOLIMATOR OTWARTY
Punkt świetlny jest emitowany na soczewkę znajdującą się z przodu. Kolimator otwarty stanowi idealny wybór dla klasycznego pistoletu. Dzięki dużemu polu widzenia kolimator nie musi być w dokładnej odległości od oka.
2. LUNETY
Wybór lunet jest często bagatelizowany. Wiele strzelców inwestując w broń, sięgnie po nieodpowiednią optykę. Na naszej stronie znajdziesz lunety o różnym oznaczeniu jak Valiant 4-16x50 SF SIR Mil-Dot. Wyjaśnijmy, co dane cyfry i litery oznaczają.
POWIĘKSZENIE, PRZYBLIŻENIE (ZOOM)
Wariant Valiant 3-9x40 AOIR oznacza zoom 3-9x. Czyli luneta pozwala maksymalnie na 9-krotne powiększenie obrazu. Ten parametr jest przy wyborze ważny. Jeśli zamierzamy strzelać na długich dystansach, lepszym rozwiązaniem będzie luneta o wyższych cyfrach jak Valiant 5-20x50.
Kolejną podkategorię stanowi Valiant 6x40 oznaczający stałe, 6-krotne powiększenie. Chodzi więc o lunetę ze stałym powiększeniem bez możliwości regulacji. Ten rodzaj preferują strzelcy uprawiający strzelanie na stałej odległości.
KOREKTA PARALAKSY
Ogólnie mówiąc, paralaksa służy do wyostrzenia obrazu różnie oddalonych celów przy różnym powiększeniu. Jednym z plusów paralaksy jest to, że jej wyregulowanie umożliwia ustalić odległość celu.
Paralaksa jest zazwyczaj oznaczona jako SF (Side Focus) bądź AO (Adjustable Objective). Skrót SF oznacza boczną regulację paralaksy zlokalizowaną na wieżyczce z boku lunety. W przypadku oznaczenia AO regulacja paralaksy ma formę pierścienia zlokalizowanego na obiektywie lunety. Trzecią grupę stanowią lunety bez paralaksy.
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta celownicza Valiant Zephyr II 5-20x50 SF SIR FBR

3x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 754
Lunety ze stałym powiększeniem
Luneta Walther ZF 6x42 11mm

8x
W magazynie 2 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 350
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta Umarex RS 3-9x56 FI

4x
Dostępny w magazynie centralnym, 7. - 8. 12. u Ciebie
zł 553
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Element Helix 4-16x44 FFP APR-2D MRAD

W magazynie 7 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 2 217
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Valiant Lynx 4-16x50 SF SIR Mil-Dot

46x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 849
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Element Helix 6-24x50 FFP APR-2D MRAD

W magazynie 3 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 2 032
ŚREDNICA TUBUSU I OBIEKTYWU
Lunety są produkowane z dwoma podstawowymi tubusami o średnicy 25,4 mm (1") i 30 mm. Pierwszy z nich bywa z reguły w niższych liniach, co nie oznacza, że jest gorszy. Chodzi o to, że niektórzy strzelcy preferują mniejsze gabaryty i mniejsze powiększenie. Drugi tubus obficie występuje w wyższych liniach. Jego przewaga polega na lepszej transmisji światła, co zapewnia jaśniejszy obraz. Na minus jest nieco większa waga.
Obiektyw lunety – ostatnia cyfra w oznaczeniu – oznacza wielkość źrenicy wyjściowej. W przypadku lunet Valiant 4-16x50 średnica wynosi 50 mm. Wielkość obiektywu wpływa na jasność obrazu. Im wyższa cyfra, tym więcej łamiących się wiązek światła, a tym samym większa ostrość obrazu.
KOREKCJA DIOPTRYCZNA
Z tej funkcji korzystają strzelcy z wadą wzroku. Pozwala ona ustawić dioptraż w określonym zakresie, przez co odpada konieczność używania okularów podczas celowania.
Krzyże
Krzyż pozwala na oddanie celnego strzału. Możemy je podzielić na podstawowe rodzaje.
Krzyż druciany
Na siatkę drucianą najczęściej możemy trafić w konwencjonalnych lunetach niższych serii.
Krzyż trawiony
Siatka trawiona jest wytrawiona bezpośrednio na szkle. Często jest spotykana w lunetach wyższych serii. W obecnych czasach mamy istny wysyp modelów z podświetloną siatką, która umożliwia strzelanie nawet przy zmierzchu, gdyż nie stapia się z tłem. Podświetlenie ma z reguły zielony lub czerwony kolor, przy czym często posiada możliwość regulacji natężenia.
LUNETY VALIANT
Producenci często dostosowują krzyże z uwzględnieniem sugestii użytkowników. Jednym z nich jest Valiant, w którego ofercie znajdziemy od razu dwa rodzaje zaprojektowane zgodnie z wymaganiami strzelców. Pierwszy z nich nosi nazwę FBR. Jego wyjątkowość polega na wydłużonych znacznikach na dolnej belce siatki, co przekłada się na większe możliwości nanoszenia poprawek na długich odległościach.
Drugi rodzaj o oznaczeniu HFT został zaprojektowany, jak można się łatwo domyślić, pod dyscyplinę strzelecką HFT. Dyscyplina ta polega na strzelaniu do tarcz położonych na nieznanej strzelcowi odległości. Taki system znajdzie zastosowanie również podczas rekreacyjnego strzelania w zaciszu naszego ogrodu, gdzie również strzelamy do tarcz na różnych odległościach.
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta celownicza Valiant Zephyr II 5-20x50 SF SIR FBR

3x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 754
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta celownicza Valiant Themys II 3-12x42 SF Compact 10x 1/2 Mil-Dot MRAD

W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 477
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Valiant Lynx 4-16x50 SF SIR Mil-Dot

46x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 849
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Valiant Kronos 3-12x56 SIR FBR

1x
W magazynie > 20 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 422
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Valiant Lynx 3-9x40 AOSIR Mil-Dot

73x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 535
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta celownicza Valiant Zephyr II 5-20x50 SF SIR FBR MRAD

W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 754
Lunety ze zmiennym powiększeniem
Luneta celownicza Valiant Themys II 3-12x42 SF Compact HFT MOA

W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 1 477
PRZED ZAKUPEM OPTYKI ZADAJ SOBIE KILKA PYTAŃ
1. Na jakiej odległości będziesz używał lunety?
Przy odległości od 10 do 15 m nie jest konieczne przesadnie duże powiększenie, zupełnie wystarczy stałe powiększenie 4x32.
Na różnych dystansach do 30 m dobrym rozwiązaniem będzie luneta o zmiennym powiększeniu 3-9x40. Zapewnia ona wystarczające powiększenie.
Jeśli nasze ambicje przekraczają granicę 30 m, dobrze będzie sięgnąć po jedno z najbardziej popularnych zmiennych powiększeń 4-16x50.
2. Do jakich celów strzelać?
Tutaj jest podobnie jak w kwestii odległości strzelania. Strzelanie do małych celów wymaga większego powiększenia.
3. Jakie marki oferują dobrą jakość?
Do najpopularniejszych marek należy firma Nikko Stirling. Ogólnie zajmuje się ona produkcją konwencjonalnych lunet, równocześnie jednak oferuje premiową serię wytwarzaną bezpośrednio w Japonii.
Firma Valiant w ostatnich latach przedstawiła lunety wyróżniające się szczególnie na tle konkurencji stosunkiem ceny do jakości. Jakość wykonania wytrawionych na szkle krzyży i tubusów dorównuje poziomowi takich marek jak Hawke, Vortex bądź Optisan. Valiant zbudował swoje lunety tak, aby mogły być stosowane na każdej broni bez względu na kaliber. Duży wybór modelów i rozpiętość cenowa sprawiają, że każdy sobie wybierze najbardziej odpowiedni model.
Poza tym w ofercie również znajdziesz lunety takich światowych marek jak Walther, Arken, Element itp.
3. MONTAŻE DO LUNET
Najpierw się upewnij, jaki rodzaj mocowania znajduje się na broni. W wiatrówkach z reguły bywa szyna o szerokości 11 mm. Następnym krokiem będzie określenie wysokości montażu. Pamiętaj, że obiektyw powinien być jak najbliżej broni, zatem staraj się dobrać jak najniższy montaż. Wysokość montażu jest podawana w milimetrach, przy czym mierzona jest od szyny do dolnej krawędzi pierścienia.
Montaż dwuczęściowy 11mm/25,4mm wysoki Venox

15x
W magazynie > 100 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 54
Montaż monolityczny 11mm/25,4mm średni Venox

6x
W magazynie > 20 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 85
Montaż Venox 22mm/25,4mm stalowy wysoki z szybkim mocowaniem

4x
W magazynie > 50 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 139
Montaż Valiant 11 mm / 30mm średni

W magazynie 18 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 461
Montaż dwuczęściowy FX No Limit 11mm/34mm

W magazynie 5 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 368
Montaż Arken 22mm/34mm wysoki

W magazynie 2 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 479
Montaż Hawke Precision Steel 22mm/25,4mm wysoki

W magazynie 10 szt., 6. - 7. 12. u Ciebie
zł 195
MONTAŻ JEDNOCZęŚCIOWY
Jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Posiada konstrukcję monolityczną, co zapewnia stabilność na broni o dużym kalibrze.
MONTAŻ DWUCZĘŚCIOWY
Swoją popularność zawdzięcza wysokiej uniwersalności i niskiej wadze. Montaż dwuczęściowy jest idealnym wyborem do wszelkiego rodzaju broni pneumatycznej, która nie wytwarza dużego odrzutu. Odmiennym przypadkiem są wiatrówki sprężynowe. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się firma Venox, która oferuje szeroki wachlarz montaży.
Pod uwagę należy wziąć, że niektóre lunety są już fabrycznie kompletowane z montażem, wówczas nie musimy sobie zaprzątać głowy z wyborem.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie lub w czymkolwiek innym, chętnie pomożemy. Jesteśmy dostępni pod numerem +48 512 089 378 lub w sklepie stacjonarnym w Hlučínie, gdzie możesz osobiście zobaczyć wybrane lunety i kolimatory.