skip_main skip_menu skip_search

Sebeobrana hlavní foto

Jak wybrać narzędzie do samoobrony

Środki obronne są w dzisiejszym niepewnym świecie coraz bardziej aktualnym tematem, a to z jednego prostego powodu – mogą uratować życie. Niemniej jednak nie wszystkie narzędzia obronne są odpowiednie dla każdego i do każdego celu. W tym artykule opowiemy kilka słów o gazach pieprzowych i łzawiących, paralizatorach elektrycznych, pałkach teleskopowych i tonfach.

Zawsze lepiej być dobrze przygotowanym niż niemile zaskoczonym. Który środek jednak jest najbardziej stosowny do danej sytuacji?

Obronne gazy pieprzowe (miotacze)

Te nieśmiercionośne środki obronne można dostać jako łatwo przenośne rozpylacze drażniącej substancji, których zadaniem jest tymczasowe sparaliżowanie / obezwładnienie napastnika.

Podczas obrony gazem pieprzowym idealnie jest celować w okolice oczu napastnika. Efektem działania substancji drażniącej jest ból, pieczenie czy innego rodzaju podrażnienie oczu i śluzówki. U napastnika może nawet wystąpić tymczasowe zaburzenie wzroku. To daje nam czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Zawartość gazów pieprzowych

Głównym składnikiem miotaczy jest kapsaicyna - alkaloid roślinny, który jest pozyskiwany z ostrych papryczek. Właśnie jemu zawdzięczają swój ostry smak. Jeśli już kiedyś jedłeś ostre papryczki, z pewnością wiesz, że te bardziej ostre gatunki potrafią podrażnić każde miejsce na ciele, w które podrapaliśmy się pobrudzonymi palcami.

Prawdopodobnie kojarzysz i nazwę „pieprz kajeński“, który jest często mylony z kapsaicyną. Jest to jednak rozmielony proszek z wybranych odmian ostrych paryczek, zazwyczaj z odmiany „Cayenne“, która zawiera kapsaicynę i wiele innych substancji. Nie jest to więc to samo.

Rodzaje miotaczy

Obronne gazy pieprzowe można podzielić według sposobu rozpylania substancji. Każdy rodzaj oferuje różny zasięg i kąt rozpylania, a tym samym odmienną strategię. 

Aerozol – mgła

Są one również określane jako miotacze typu „fog - z czego można wywnioskować, że podczas rozpylania wytwarzają mgiełkę. Wprawdzie mają krótszy zasięg, ale za to pokrywają większy obszar jednocześnie. Dodatkowo nie są zbyt skuteczne (przynajmniej nie wobec napastnikowi), jeśli stoimy twarzą do wiatru. 

Strumień – jet

Zamiast rozproszonej mgiełki wypuszczają wąski strumień cieczy. Oferują zatem o wiele większy zasięg, choć jednocześnie wymagają bardziej precyzyjnego celowania w cel. 

Piana / żel

Piankowe a żelowe gazy pieprzowe pozostawiają na ciele napastnika gęstą maź, którą stara się zetrzeć, a tym samym nie świadomie zwiększa skutki działania drażniącej substancji. 

Gazy pieprzowe na zwierzęta

Służą do odstraszenia psów i innych agresywnych zwięrząt i bywają słabsze niż gazy na ludzi. Zwierzęta mają bowiem bardziej wyczulone narządy zmysłów niż człowiek. Występują i specjalnie zaprojektowane miotacze na niedźwiedzie - te na odwrót zawierają 2x więcej kapsaicyny, mają większy zasięg i pokrycie.

Gaz pieprzowy jest jednym z najstosowniejszych nieśmiercionośnych środków obronnych do samoobrony. Można go nosić w kieszeni czy torebce, jest szybki w użyciu, a co najważniejsze bardzo skuteczny. Co więcej, w porównaniu do pałek czy paralizatorów elektrycznych nie wymaga fizycznego kontaktu z napastnikiem. Tylko mysimy uważać, w którą stronę jest skierowana dysza.

Gaz pieprzowe TW1000 OC-Fog Super-Gigant Prof. 400 ml

Gaz pieprzowy TW1000 OC-Fog Super-Gigant Prof. 400 ml doświadczonej firmy HOERNECKE. Dysza FOG wypuszcza rozproszony strumień w formie stożka, przez co namierzenie napastnika jest łatwiejsze.

W magazynie, w środa 29. 5. u Ciebie

zł 194

Gaz obronny AntiDog Torch 65 ml

Ten obronny gaz zawiera roztwór chemiczny wyjątkowo skutecznie działający na agresywne zwierzęta. Głowica z wyrafinowanym bezpiecznikiem Flip-Top gwarantuje ochronę przed przypadkowym naciśnięciem.

W magazynie > 100 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 33

Gaz pieprzowy Defense NATO Gel Cone 50 ml

3x

Gaz obronny Defence NATO Gel Cone Fog niemieckiej produkcji o pojemności 50 ml. Gaz obronny typu fog rozpyla substancję drażniącą w formie stożka – chmury, dzięki czemu jest skuteczny na mniejszą odległość, natomiast nie wymaga dużej celności.

Tymczasowo niedostępny

zł 28

Szczegóły

WSZYSTKIE GAZY PIEPROZWE

 

GAZY ŁZAWIĄCE

Gazy łzawiące odróżniają się od gazów pieprzowych składem chemicznym substancji. Pieprzowe gazy zawierają naturalną kapsaicynę (OC), natomiast gazy łzawiące wykorzystują sztucznie wytworzone związki chemiczne halogenów, zazwyczaj Chlorobenzylidenomalononitryl (CS) lub Chloroacetofenon (CN).

Skuteczność gazów łzawiązych i pieprzowych jest porównywalna (pieczenie oczu, śluzówki, kaszel, w przypadku sprayów łzawiących dochodzą przy dłuższym oddziaływaniu nudności), choć skutki mogą się różnić w zależności od konkretnych organizmów - na przykład na agresywne psy czy osoby pod wpływem alhoholu czy środków odurzających bardziej działa spray pieprzowy.

Gaz pieprzowy Anti-Attack 77000 CS FOG

Gaz pieprzowy o średnich wymiarach z dyszą FOG, która wyrzuca gaz w formie stożka.

W magazynie, w środa 29. 5. u Ciebie

zł 12

Gaz Perfecta CS-Fog Stop Attack 40 ml

1x

Wysoce skuteczny gaz obronny niemieckiej firmy Umarex. Model Perfecta Stop Attack zawiera gaz łzawiący CS (chlorobenzal­malononitrile).

W magazynie > 50 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 20

Gaz pieprzowy TW1000 CS Fog pistol Diplomat 20 ml

3x

Gaz pieprzowy TW1000 CS Fog pistol Diplomat 20 ml powoduje łzawienie oczu, podrażnienie dróg oddechowych i swędzenie skóry.

W magazynie 2 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 100

WSZYSTKIE GAZY ŁZAWIĄCE

paralizatory elektryczne

Paralizatory elektryczne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje według sposobu zastosowania - kontaktowe i zdalne. Wiele ludzi nazywa je „Taserami“, co wzięło się od nazwy amerykańskiej spółki produkującej paralizatory (nazwa firmy była później zmieniona na „Axon“).

Działają na zasadzie zakłócenia działania układu nerwowego ciała przez generowanie prądu pomiędzy dwoma elektrodami, które muszą być w bezpośrednim kontakcie z celem (lub przynajmniej w odległości kilku milimetrów od niego). Elektryczne wyładowanie przenika nawet przez pewną warstwę ubrania. Efektem jest tymczasowe sparaliżowanie mięśni napastnika w ruchu.   

Producenci paralizatorów elektrycznych często podają informację, że ich produkty są „najmocniejsze na rynku“, a tylko dlatego, że potrafią wygenerować napięcie kilku milionów woltów. Jednak wysokie napięcie tylko zapewnia powstanie wyładowania elektrycznego - do tego w zupełności wystarczy nawet 50 000 V, które generują właśnie policyjne tasery. Natychmiast po pojawieniu się wyładowania napięcie gwałtownie spada do wartości ok. 1 200 V.

To, co czyni paralizatory tak skutecznymi, to prąd elektryczny. Dla ludzkiego ciała śmiertelnie niebezpieczny jest prąd o wartości 100-200 miliamperów (mA). Dlatego paralizatory wykorzystują stosunkowo bezpieczny prąd oscylujący w granicach 2,1 mA (wersja cywilna) lub 3,6 mA (wersja dla służb mundurowych).

Kontaktowe paralizatory elektryczne

Paralizator kontaktowy ze względu na swoją konstrukcję wymaga, aby użytkownik przyłożył go do ciała napastnika. Jest łatwo przenośny, prosty w obsłudze i może być używany wielokrotnie - to znaczy, dopóki bateria się nie rozładuje. Wyraźną wadą jest konieczność przebywania użytkownika w pobliżu napastnika.

Paralizator Power Max

Ten model jest zasilany za pomocą jednej baterii 9V. Po stronie znajduje się przełącznik zabezpieczający, który zapobiega przypadkowemu włączeniu. Ponadto jest wyposażony w pasek na rękę.

W magazynie 4 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 201

Paralizator Beast Defense Panther 2

1x

Poręczny paralizator Beast Defense Panther 2 generujący napięcie wyjściowe aż 2 500 000 V. Ładowanie zintegrowanego akumulatora odbywa się przy użyciu kabla Micro USB typu 5 V/2000 mA.

W magazynie, w środa 29. 5. u Ciebie

zł 183

Paralizator Scorpy 200

Paralizator jest przeznaczony do profesionalnego użycia. Po stronie znajduje się przełącznik zabezpieczający, który zapobiega przypadkowemu włączeniu. Ponadto jest wyposażony w pasek na rękę.

W magazynie 6 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 194

Paralizator Beast Defense Phazer

Poręczny paralizator Beast Defense Phazer generujący napięcie wyjściowe aż 500 000 V. Ładowanie zintegrowanego akumulatora odbywa się przy użyciu kabla Micro USB typu 5 V/2000 mA.

Tymczasowo niedostępny

zł 157

Szczegóły

Paralizator Beast Defense Terminator

Poręczny paralizator Beast Defense Terminator generujący napięcie wyjściowe aż 2 000 000 V. Ładowanie zintegrowanego akumulatora odbywa się przy użyciu kabla Micro USB typu 5 V/2000 mA.

Tymczasowo niedostępny

zł 157

Szczegóły

WSZYSTKIE KONTAKTOWE PARALIZATORY ELEKTRYCZNE

zdalne paralizatory elektryczne

Te „paralizatory na odległość“ przypominające swoim kształtem pistolet wystrzeliwują za pomocą sprężonego gazu dwie elektrody zakończone haczykami w ciało celu, po czym przez przewody (zazwyczaj o długości od 4.5 do 10.5 m) razi go elektrycznym prądem w ten sam sposób jak paralizatory kontaktowe. 

Zaletą jest więc duży zasięg, chociaż po każdym użyciu konieczna jest wymiana kartusza z elektrodami i sprężonym powietrzem, a także naładowanie lub wymiana baterii. Na dodatek w Polsce nie sią dopuszczone do obrotu publicznego, a tylko do obrotu na rynku wojskowym. Zatem jeśli nie jesteś członkiem służb mundurowych, to najprawdopodobniej ze zakupu paralizatora zdalnego nic nie będzie

Pałki

Pałki cieszą się dużą popularnością głównie dzięki swojej prostości i niezawodności. Obecnie najczęściej można dostać pałki teleskopowe lub tzw. tonfy. Ich sposób użycia jest jasny - mocne i szybkie uderzenia w ciało napastnika w celu zmuszenia go do zaniechania ataku przez zadanie bólu.

Nie są odpowiednie do każdej sytuacji i dla każdego użytkownika - wszystko zależy głównie od fizycznej sprawności i doświadczenia w walce zarówna Ciebie, jak i napastnika. Jeśli więc jesteś mniejszego wzrostu i zbliża się do ciebie dwumetrowy olbrzym, prawdopodobnie nie weźmie pod uwagę twojej pałki. W takiej sytuacji bardziej odpowiedni będzie gaz pieprzowy lub paralizator elektryczny.  

pałki teleskopowe

Te środki obrony są obecnie bardzo popularne ze względu na ich kompaktowy rozmiar po złożeniu i błyskawiczne rozłożenie. Są one najczęściej wykonane z trzech stalowych segmentów wsuwających się w siebie.

W stanie złożonym są blokowane przez występki z elestycznymi metalowymi płytkami, zaś w stanie rozłożonym segmenty są ustabilizowane przez swoją rozszerzającą się od środka ku końcom średnicę. Zamaszyste machnięcie ppowoduje, że segmenty zakleszczają się w sobie. Ponowne złożenie potem wymaga prostopadłego uderzenia o twarde podłoże (np. beton). Swoją drogą w ostatnim czasie można też zauważyć na rynku pałki składane za pomocą przcisku.

Hartowane czy niehartowane

Zasadniczo można dostać pałki teleskopowe o dwóch technologiach wykonania - z hartowanej lub niehartowanej stali. Hartowana stal jest znacznie twardsza niż niehartowana, przez co pałka wytrzymuje nawet ekstremalne traktowanie, podczas którego niehratowana pałka uległaby trwałej deformacji. Odpowiedź jest więc jednoznaczna - jeśli dla Ciebie większe koszty nie stanowią przeszkody, zdecodawanie sięgnij po pałkę z hartowanej stali.

 

WSZYSTKIE PAŁKI NIEHARTOWANE

DŁUGOŚĆ PAŁKI

Pewnie myślisz, że im większa, tym lepsza. Tak to jednak w przypadku pałek nie działa. Długa pałka (np. 28“) może i oferuje większy zasięg , ale jej większa waga i rozmiary będą się wiązać z trudniejszym manewrowaniem. Co więcej, nie nadaje się do codziennego noszenia. Nawet pomimo stosunkowo dobrej pakowalności nadal to będzie ciężki kawał metalu. Ogólnie jest zalecana długość ok. 18“ – 21“, co można przyjąć za złoty środek pomiędzy skutecznością i wygodnym noszeniem.

akcesoria

Do pałek teleskopowych możesz dokupić szerogą gamę dodatków usprawniających przenoszenie lub zwiększających ich funkcjonalność. Na naszej stronie znajdziesz kabury na pasek czy końcówkę z latarką lub zbijakiem szyb.

Latarka do pałki teleskopowej BL-01(wersja dłuższa)

Wysoka jasność świecenia dzięki 3 diodom LED. Wodoodporny korpus z duraluminium. Czas świecenia do 250 godzin. Może być również używana jako latarka kieszonkowa.

W magazynie 2 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 89

WSZYSTKIE AKCESORIA

Tonfy

Chodzi w zasadzie o tradycyjną pałkę uzepełnioną o prostopadłą rączkę, która zapewnia ochronę dla przedramienia i pozwala wykonać szybkie uderzenie. Oryginalne tonfy były produkowane z drewna, obecnie jednak przeważa syntetyczne wykonanie. Ostatnio można się też spotkać na rynku z tonfami teleskopowymi - łączącymi w sobie najlepsze cechy obu rodzai pałek.

Tonfa TR

Klasyczna tonfa, która została zaprojektowana dla specjalistów od sztuk walki. Model jest bardzo odporny na złamanie. Rękojeść w kstałcie grzybka dla komfortowego chwytu.

W magazynie 4 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 48

Tonfa TF z sercem

Tonfa z sercem chroni rękę podczas obrony. Serce służy również do usztywnienia. Rękojeść w kstałcie grzybka dla komfortowego chwytu.

W magazynie 5 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 42

Tonfa teloskopowa ExT 24/61

Zaletą tej pałki jest jej kompaktowość. Pałke można złożyć. Interesująca pałka teleskopowa tonfa, która została wykonana z duraluminium.

W magazynie 2 szt., w wtorek 28. 5. u Ciebie

zł 286

podsumowanie

Podczas obrony własnej dużą rolę odgrywa zastosowanie właściwego środka obrony. Z pewnością się zgodzisz, że najlepiej jest trzymać się jak najdalej od potencjonalnego napastnika - pod tym względem niewątpliwie najbardziej odpowiedni będzie gaz pieprzowy lub łzawiący. Spray ma to do siebie, że w celu obezwładnienia napastnika wystarczy jedynie wycelować i nacisnąć przycisk.

Z kontaktowym paralizatorem elektrycznym można osiągnąć podobny efekt, jednak jest konieczne jego przyłożenie do ciała napastnika. Zdalny paralizator jest niestety dla zwykłego śmiertelnika nieosiągalny.

A pałki? Są skutecznym środkiem obrony, ale tylko w odpowiednich rękach. Wymagają pewnej sprawności fizycznej. Zastanów się więc dokładnie, który nieśmiercionośny środek obrony jest dla ciebie najbardziej odpowiedni.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie