skip_main skip_menu skip_search

https __www.balistas.cz_data_images_34160-Kuse-2-image

Jak wybrać kuszę

Kusze były wykorzystane już w okresie przed naszą erą, chociażby do polowania czy w bitwach. Obecnie nowoczesne kusze znalazły swoje miejsce wśród sportowych i rekreacyjnych strzelców. Jeśli planujesz sobie jakąś sobie sprawić, w tym artykule dowiesz się, według jakich kryteriów należy dokonać decyzji.

RODZAJE KUSZ

Najpierw sobie powiedzmy, jaki rodzaj konstrukcji kuszy jest dla nas najbardziej odpowiedni. Ogólnie kusze dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, w tym refleksyjne - które w praktyce są w dużym stopniu zmodernizowaną wersją kuszy historycznej i kusze bloczkowe - wykorzystujące mechanizm bloczkowy.    

Kusze refleksyjne

Składają się z elastycznego łuczyska w prosty sposób połączonego cięciwą. Podczas napinania kuszy ramiona wyginają się do tyłu, przy czym nagromadzona w nich energia stanowi napęd wypuszczanego bełtu.    

Dzięki swojej prostości kusze refleksyjne nadają się dla początkujących, choć znajdą się też doświadczeni strzelcy, którzy wolą tradycyjny system. Bowiem prosta konstrukcja idzie w parze z niższymi kosztami nabycia i prostszą konserwacją.

W naszym e-sklepie oferujemy wysokiej jakości kusze sprawdzonych producentów z długoletnimi doświadczeniami. I to zarówno przystępne modele dla początkujących, jak i te naprawdę wymyślne konstrukcje z magazynkiem czy systemem napinania cięciwy za pomocą sprężonego powietrza.

Mankung Rip Claw XB-51 175 lb Black

Gratis

1x

Klasyczna kusza Mankung Rip Claw o sile naciągu 175 lb. Kusza potrafi nadać strzale prędkość aż 74 m/s. Skuteczny zasięg wynosi ok. 50 m.

W magazynie 11 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 830

Beast Hunter Cobra RX Adder 130 lb Black

Gratis

Beast Hunter Cobra RX adder to kusza refleksyjna z unikalnym mechanizmem napinania cięciwy i magazynkiem na 5 bełtów. Siła naciągu wynosi 130 lb, przy czym wypuszczona strzała osiąga prędkość początkową 270 fps,

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 718

Kusza refleksyjna Steambow Onyx 330 FPS

Gratis

Kusza Steambow ONYX łamie wszystkie utarte standardy kusz. Na pierwszy rzut oka zachwyca ponadczasowym wzornictwem opartym na taktycznej konstrukcji karabinów AR-15. Jako pierwsza w historii kusza może pochwalić się technologią pneumatyczną PowerUnit.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 6 930

Beast Hunter JAG2 PRO 175LB camo

Gratis

Kusza releksyjna Beast Hunter. Kusza wraz z kolimatorem. Skuteczny zasięg 50m. Bełt osiąga prędkość 80 m/s. Model sprzedawany już z założoną cięciwą na łuczysku.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 960

Barnett Blackcat 195 lbs

Gratis

Zupełna nowość amerykańskiego producenta kuszy Barnett. Ten model dysponuje siłą naciągu 195 lb. Jest on również odpowiedni dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kuszą.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 348

kusze pistoletowe

Kusze pistoletowe są w zasadzie pewnego rodzaju podkategorią kusz refleksyjnych, bowiem wykorzystują tę samą technologię refleksyjną z tą różnicą, że są bardziej kompaktowe i z reguły bywają wyposażone w specjalny system napinania, i to albo z napinaczem suwakowym, albo dźwignią znajdującą się nad rękojeścią, którą w celu naciągnięcia wystarczy „złamać“ w kierunku dół - tzw. system napinania zwany „Cobra“

Wbrew małym wymiarom potrafią kusze pistoletowe osiągnąć zaskakującą przebijalność. Do strzelania rekreacyjnego są więcej niż wystarczające, szczególnie że nie uszczuplą zbytnio naszej kieszeni.  

W naszej ofercie znajdziesz kusze pistoletowe o sile naciągu w zakresie od 35 do 80 funtów, wśród których znajdują się naprawdę ciekawe okazy.

Fox MKE A4 COBRA 80lbs

Zaletą tej kuszy jest to, że jest ona wyposażona w muszkę i regulowaną szczerbinkę do lepszego celowania. Model ten jest przeznaczony przede wszystkim do duraluminiowych strzałek z metalowymi grotami. Skuteczny zasięg około 15 metrów.

W magazynie > 20 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 257

Kusza pistoletowa Beast Hunter Aligator TCS2 zielona

1x

Kusza pistoletowa Beast Hunter Aligator TCS2 o sile naciągu 80 lbs wykorzystuje niezawodny mechanizm przeładowania typu COBRA, który pozwala skrócić przerwy pomiędzy strzałami. Prędkość początkowa wypuszczonej strzały wynosi około 185 fps (56 m/s).

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 244

Kusza pistoletowa Steambow AR-6 Stinger II Compact 35lbs

Gratis

AR-6 Stinger II to rewolucyjna kusza powtarzalna austriackiego producenta Steambow z 6-strzałkowym magazynkiem i modularną budową. Wytrzymałe szklano-węglowe łuczysko posiada siłę naciągu 35 lb i potrafi wystrzelić bełt z energią kinetyczną aż 10 J.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 167

Kusza pistoletowa Steambow AR-6 Stinger II Survival 55lbs

Gratis

AR-6 Stinger II Survival austriackiego producenta Steambow to najnowszy nabytek rodziny wyjątkowych kusz pistoletowych. Wytrzymałe szklano-węglowe łuczysko posiada siłę naciągu 55 lb i potrafi wystrzelić bełt z energią kinetyczną aż 13 J.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 200

Kusza pistoletowa Steambow AR-6 Stinger II Tactical 55lbs

2x

AR-6 Stinger II to rewolucyjna kusza powtarzalna austriackiego producenta Steambow z 6-strzałkowym magazynkiem i modularną budową. Wytrzymałe szklano-węglowe łuczysko posiada siłę naciągu 55 lb i potrafi wystrzelić bełt z energią kinetyczną aż 13 J.

Tymczasowo niedostępny

zł 1 385

Szczegóły

kusze bloczkowe

Jak sama nazwa wskazuje, kusze bloczkowe wykorzystują system bloczków i kabli, przez co stanowią kategorię najmocniejszych kusz na rynku. Ze względu na potężną energię strzału i siłę naciągu, niezbędne jest, aby łuczysko, cięciwa i pozostałe komponenty były wytrzymałe - dlatego są wytwarzane z naprawdę mocnych i dobrej jakości materiałów

To w rezultacie przekłada się na większą masę, bardziej skomplikowaną konserwację, a co najważniejsze większe koszty nabycia, choć z drugiej strony dostaniemy precyjny sprzęt, na którym możemy zawsze polegać. Zatem jeśli zamierzasz sprawić sobie jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie egzeplarzy to właśnie kusza bloczkowa będzie oczywistym wyborem.

Do sprawdzonych producentów wysokiej jakości kusz bloczkowych zaliczana jest niekwestionowalnie amerykańska marka Barnett produkująca te najmocniejsze modele w naszej ofercie, Killer Instinct - którego flagowymi produktami są kusze bloczkowe w konfiguracji bullpup, Beast Hunter - oferujący wypośrodkowane propozycje złotego środka lub holenderska marka Mankung z przystępnymi cenowo i zarazem nadal dobrej jakości produktami.

Kusza bloczkowa Mankung Frost Wolf 175 lb czarna

Gratis

Kusza Mankung Frost Wolf 175lb klasyfikuje się jako kusza bloczkowa do celów łowieckich. Ten model jest przedstawicielem grupy kuszy, które są w stanie konkurować modelom najwyższej klasy.

W magazynie 13 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 958

Kusza Killer Instinct SWAT X1 195lb

Gratis

Killer Instinct SWAT X1 jest ulepszoną wersją kuszy bloczkowej SWAT XP. W przeciwieństwie do swojego poprzednika oferuje jeszcze bardziej kompaktowe gabaryty oraz łatwiejsze napinanie jak i manewrowość, jednocześnie nadal zachowała imponującą siłę naciągu 195 lb.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 10 147

Poe Lang Siege 150 lb

Gratis

Poe Lang Siege to kusza bloczkowa z regulowaną siłą naciągu w zakresie od 118 do 150 lb. Jedną z największych zalet tego modelu są jego kompaktowe rozmiary. Pomimo tego dużym plusem jest regulowana kolba typu AR15 oraz ergonomiczny chwyt pistoletowy.

W magazynie 1 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 2 477

CenterPoint CP400 Silent Crank 200 lb

Gratis

Kusza CenterPoint CP400 klasyfikuje się w kategorii kusz bloczkowych z przeznaczeniem do polowania. Ta kusza to jeden z czołowych modelów, który jest w stanie konkurować z kuszami światowej marki Barnett.

W magazynie 1 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 5 543

Kusza bloczkowa Barnett Hypertac 420 W/CCD

Hypertac 420 to taktycznie skrojona kusza firmy premium Barnett, która może pochwalić się potężną skutecznością i świetnym designem. Siła rażenia oscyluje w granicach 215 lbs (97,5 kg), a prędkość pocisku sięga 420 fps (128 m/s). 

Tymczasowo niedostępny

zł 5 157

Szczegóły

PARAMETRY

Przed wyborem kuszy mielibyśmy sobie zdefiniować, jakie parametry powinna ona spełniać.

prędkość bełtu

Wśród tych najważniejszych parametrów należy wymienić prędkość wystrzelonego bełtu, która jest uzależniona od siły naciągu cięciwy, przebytej odległości w prowadnicy po wypuszczeniu, jak też samej wagi bełtu. Im szybciej porusza się bełt, tym bardziej płaski jest jego tor lotu, a co za tym idzie - nie są konieczne duże poprawki na opad w szczerbince czy lunecie kuszniczej.

Prędkość bełtu przy kuszach i łukach jest najczęściej wyrażana w fps lub też w ft/s (Feet Per Second), czyli w stopach na sekundę, przy czym oscyluje ona w granicach 150 fps w przypadku kusz pistoletowych i 420 fps w przypadku kusz bloczkowych.

Przy przeliczaniu jednostek fps i m/s wystarczy pamiętać, że 1 m/s 3,28 fps lub odwrotnie 1 fps = 0.3048 m/s.

Ekstremalna prędkość bełtu jednak nie oznacza perfekcyjną celność. Najmocniejsze kusze bloczkowe potrafią nadać bełtowi prędkość aż 400 fps, co wynosi ok. 120 m/s, z tym że przy takiej prędkości wpływają na bełt te najbardziej niedostrzegalne powierzchniowe nierówności i defekty lotek. Zatem należy się dokładnie zastanowić, czy ten parametr jest dla nas absolutnie kluczowy, a jeśli tak, zdecydowanie nie należy skąpić na dobrej jakości bełtach.

Siła naciągu

Ten parametr oznacza, jak duży wysiłek należy podjąć przy napinaniu cięciwy. Idealnie byłoby, żeby był jak najmniejszy, jednak większa prędkość pociąga za sobą większą siłę naciągu. Uwaga, większa siła naciągu nie musi zawsze oznaczać większą prędkość początkową. Również zależy, jaka energia jest przekazana bełtowi - na przykład zwykły bełt sportowy wystrzelony z kuszy bloczkowej będzie szybszy niż analogiczny bełt wystrzelony z klasycznej kuszy refleksyjnej o tej samej sile naciągu.

Siła naciągu jest wyrażana w funtach „lbs“ bądź „lb“. Przy kuszach pistoletowych oscyluje ona zazwyczaj w granicach 80 lbs, co daje ok. 36 kilogramów - taki opór jest w stanie pokonać byle kto. Choć potrafi sięgnąć też powyżej wartości 200 lbs (ok. 90 kg), a tutaj już zaczynają się schody nawet dla osiłków.

Najłatwiej napinają się kusze pistoletowe, szczególnie te, które wykorzystują system dźwigniowy Cobra. Najwięcej siły należy użyć przy napinaniu mocnych kusz refleksyjnych czy bloczkowych, co z reguły wymaga już użycia tzw. napinacza do cięciwy.

Wyróżniane są 2 rodzaje napinaczy - bardziej prosty z dwoma haczykami połączonymi linką zakończoną rączkami bądź napinacz korbkowy - wymagający uprzednią instalację na kolbie, po której trzeba już tylko kręcić korbką do skutku. Ten system napinania jest uwarunkowany kompatybilnością z konkretną kuszą i samo napinanie trwa nieco dłużej.

Napinacz cięciwy Beast Hunter

Napinacz cięciwy dwupunktowy. Dwupunktowe zaczepienie skutecznie zmniejsza opór stawiany przez cięciwę, w łatwy sposób ją tak można zahaczyć o zaczep spustowy. Dany napinacz jest odpowiedni do wszystkich modelów kuszy.

W magazynie, w piątek 8. 3. u Ciebie

zł 43

Napinacz korbowy CenterPoint Silent Crank/ Wrath 430/ Amped 425

Gratis

Napinacz korbowy do kusz CenterPoint Silent Crank, Wrath 430 i Amped 425. W przypadku modelu Amped 425 napinacz korbkowy ten jest odpowiedni tylko dla wersji o kodzie katalogowym C0003.

W magazynie 2 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 237

System napinający Tactical CCD Barnett

Gratis

System napinania znacznie ułatwia obsługę kuszy, a tym samym uprzyjemnia strzelanie. Mechanizm jest w stanie zmniejszyć opór cięciwy łuku o 93%. Dodatkowo naciągarka wyposażona jest w zabezpieczenie przed zsunięciem się niedociążonej cięciwy łuku.

W magazynie 7 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 849

Napinacz cięciwy do kuszy Barnett

Napinacz cięciwy dwupunktowy działa na zasadzie rozkładu stawianego przez cięciwę oporu. Dwa zaczepi zahaczone o cięciwę ułatwiają cały proces napinania. Napinacz jest odpowiedni do wszystkich kuszy.

Tymczasowo niedostępny

zł 146

Szczegóły

wymiary i waga

Kolejnym ważnym, a zdecydowanie nie ostatnim parametrem, który należy uwzględnić przy wyborze kuszy są jej wymiary.

Jeśli zamierzamy przedzierać się z kuszą przez gęsty las lub mamy ograniczoną przestrzeń do przechowywania, wtedy wymiary będą odgrywały szczególne znaczenie.  

Przy kuszach nierzadko możemy trafić na dwa wymiary  - długość całkowitą i rozpięcie łuczyska - które w kuszach refleksyjnych oznacza długość całkowitą łuczyska i w kuszach bloczkowych odległość między osiami bloczków (Axle to axle), z tym że całkowita szerokość może być większa

Również nie należy lekceważyć ani wagi kuszy, ponieważ podczas dłuższego strzelania z większa wagą szybciej zmęczą się nasze ręce, co z kolei może skutkować pogorszeniem celności strzelania.

elementy bezpieczeństwa KUszy

Przy wyborze kuszy mielibyśmy również wziąć pod uwagę podstawowe elementy bezpieczeństwa, które powinny występować w każdej kuszy. Niestety nie jest to regułą, więc zdecydowanie polecamy sprawdzić, czy kusza posiada następujące zabezpieczenia.

Bezpiecznik - blokada

Do najbardziej elementarnych zabezpieczeń, które powinny występować w każdej kuszy, należy bezpiecznik - przypadkowy strzał z kuszy może bowiem spowodować duże szkody materialne lub uszczerbek na zdrowiu. Choć obecnie na rynku rzadko występują kusze bez bezpiecznika, a raczej większość nowoczesnych modelów posiada bezpiecznik automatyczny aktywujący się po każdym napięciu cięciwy.

zabezpieczenie przed strzałem przypadkowym

Nigdy nie powinniśmy oddawać strzału na sucho - bez strzały z kuszy ani łuku, gdyż grozi to bezpowrotnym uszkodzeniem cięciwy, łuczyska i innych elementów. Bez założonego bełtu, który w normalnych okolicznościach pochłania część energii, na cięciwę będzie oddziaływała taka siła, do której nie są części kuszy przystosowane. 

Tej sytuacji zapobiega tzw. „zabezpieczenie przed strzałem przypadkowym“, po angielsku znany jako Anti Dry Fire Mechanism. Występują też wersje zabezpieczenia, które uniemożliwiają przełączenie manipulatora bezpiecznika na tryb Fire lub zwolnienie cięciwy, jeśli w kuszy nie ma założonego bełtu.

Akcesoria

Do celnego strzelania nawet w odległy cel jest potrzebna luneta kusznicza, czyli wytrzymała optyka z siatką celowniczą przystosowaną do strzelania z kuszy. Każdy strzelec zapewne skorzysta z maty strzeleckej, tarcz, uchwytu na bełty, wyciągacza strzał czy wosku do cięciwy. Rzeczą oczywistą są rzecz jasna same bełty.

Luneta do kuszy Valiant Kronos II 4x40 SIR ARC

Gratis

1x

Valiant Kronos II to druga generacja serii produktów lunet celowniczych czeskiej firmy Valiant. Dzięki poczwórnemu powiększeniu model ten jest świetnym wyborem do strzelania na krótszych dystansach.

W magazynie > 100 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 1 100

Mata łucznicza Avalon TEC70 70x70x30CM

Gratis

Przenośna mata łucznicza TEC70 jest zbudowana tak, aby bezpiecznie przechwycić strzałę lecącą z prędkością do 370 fps. Model ten ma kształt kwadratu o bokach 70×70 cm i głębokość 30 cm. Na całej powierzchni rozmieszczone są różne cele – 2D Animals oraz WA-FITA.

W magazynie 5 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 638

Mata łucnzicza Beast Hunter PROFI 65 cm

Standardowa mata łucznicza Beast Hunter o średnicy 80 cm i grubości 11 cm. Konstrukcja została wykonana ze sprasowanej i następnie obwiązanej słomy. Mata wytrzyma siłę naciągu do 35 lb.

W magazynie, w piątek 8. 3. u Ciebie

zł 161

Uchwyt na strzały Beast Hunter

Uchwyt na strzały odpowiedni dla większości rodzai kuszy oraz łuków. Konstrukcja jest mocowana za pomocą śrub, dlatego niezbędne jest, aby kusza czy łuk posiadały otwory do tego przeznaczone.

W magazynie 5 szt., w czwartek 7. 3. u Ciebie

zł 71

Ile, do czego, z jakiej odległości?

Na koniec powinniśmy zadać sobie następujące pytania.

ile zamierzam zainwestować w kuszę?

Sama kusza nam z największym prawdopodobieństwem nie wystarczy do strzelania - za sprawą akcesoriów koszty nabycia mogę się znacząco podnieść. Jak już wspomniano wyżej, w przypadku mocnych kuszy nie warto oszczędzać na jakości bełtów, a swoją drogą na długich dystansach nie obejdziemy się bez porządnej lunety kuszniczej.

Do czego będę kuszy używał?

Jeśli zamierzasz wygrywać zawody strzeleckie, oprócz doświadczenia będzie Ci potrzebna też precyzyjna i solidna kusza. Z drugiej strony do strzelania rekreacyjnego w ogródku nie musisz posiadać ostatniego krzyku techniki. 

Na jaką odległość będę strzelał z kuszy?

Wraz z narastającą odległością rośnie również potrzebna energia do udanego trafienia celu. Na długich dystansach najlepiej sprawdzą się kusze bloczkowe, chociaż jeśli zamierzasz strzelać na małej posesji, z pewnością zadowolą Cię przystępne cenowo kusze pistoletowe.

Podsumowanie

Na wybór kuszy może wpłynąć wiele kryteriów, choćby jej cena, sposób zastosowania, rodzaj konstrukcji, właściwości czy parametry. Obecnie na rynku znajduje się naprawdę szeroki wachlarz kusz z nieograniczonymi możliwościami, zatem nie da się jednoznacznie powiedzieć, która jest najlepsza, czy odwrotnie. Mamy jednak nadzieję, że ten artykuł pomoże z wyborem takiej kuszy, która zapewni jak najwięcej frajdy lub przyczyni się do zdobycia pierwszego miejsca na zawodach.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie