skip_main skip_menu skip_search

Jak vybrat diabolky

Jak wybrać śrut do wiatrówki

Jako amunicję w wiatrówkach używamy śrutu – ołowianego bądź stalowego (śrut BB). Pierwszy wymieniony rodzaj jest przewidziany do wiatrówek z bruzdowaną lufą, z kolei śrut BB przeznaczony wyłącznie do wiatrówek z gładką lufą jest idealny do strzelania rekreacyjnego czy strzelania destrukcyjnego. Do celnego strzelania najbardziej nadaje się śrut diabolo, który z reguły jest wykonywany z ołowiu, choć można też spotkać śruty stalowe czy też plastikowe. W następnych zdaniach porozmawiamy szerzej o śrucie.

Śrut wybieramy według tego, czy zamierzamy uprawiać:

1) Strzelectwo sportowe – precyzyjne strzelanie do tarczy

2) Strzelectwo rekreacyjne  

3) Polowanie

W naszym filmie instruktażowym dowiesz się, jak poradzić sobie z wyborem śrutu.

RODZAJE ŚRUTU WEDŁUG KSZTAŁTU

Śrut dzieli się według różnych kryteriów takich jak wielkość, zastosowanie czy kształt. Właśnie kształt jest przy wyborze kluczowy.    

ŚRUT Z PŁASKĄ GŁÓWKĄ

Ten śrut jest chętnie używany do strzelania sportowego – tarczowego. Nawet tańsze wersje są bardzo celne. Za sprawą mniej optymalnych właściwości aerodynamicznych szybko traci energię w trakcie lotu (zakrzywiona trajektoria lotu). Sprawuje się wyłącznie na krótkim dystansie. Kształt główki powoduje, że przestrzeliny mają idealnie okrągły kształt, co ułatwia późniejsze liczenie punktów. 

ŚRUT Z ZAOKRĄGLONĄ GŁÓWKĄ

Świetna amunicja o uniwersalnym zastosowaniu. Nadaje się zarówno do strzelania tarczowego, jak i do polowania. Wskutek lepszej aerodynamiki w przeciwieństwie do śrutu płaskiego traci mniej energii podczas lotu. Jednocześnie potrafi być równie celny jak śrut z płaską główką, co jednak wymaga dobrej jakości wykonania, zatem należy wybierać śrut sprawdzonych marek.   

JSB Exact 4,50 mm

89x

W magazynie > 20 szt., w środa 17. 7. u Ciebie

zł 57

JSB Exact 4,51 mm

34x

W magazynie > 100 szt., w środa 17. 7. u Ciebie

zł 57

ŚRUT ZE SZPICZASTĄ GŁÓWKĄ

Szpiczasta główka ma świetną aerodynamikę, co przekłada się na mniejsze straty energii podczas lotu. Dzięki temu jego trajektoria lotu jest najbardziej płaska. Choć nie bywa aż tak celny jak śrut z zaokrągloną główką. Z drugiej strony odznacza się wysoką przebijalnością.    

JSB Straton 4,50mm

39x

W magazynie > 20 szt., w środa 17. 7. u Ciebie

zł 48

ŚRUT Z WKLĘSŁYM CZOŁEM  

Ten śrut jest w sam raz do polowania, gdyż charakteryzuje się wysoką przebijalnością i mocnym efektem obalającym. W niektórych krajach jest zabroniony. Największą celnością odznacza się model JSB Hades

CZY JEŚLI POSIADAM WIATRÓWKĘ KALIBRU 4,5 MM, MOGĘ UŻYWAĆ ŚRUTU KALIBRU 4,53 MM?  

Odpowiedź brzmi tak. Możemy wybierać wśród różnych wersji podkalibrowych bądź nadkalibrowych w celu osiągniecia optymalnych parametrów balistycznych śrutu pod daną lufę. W ten sposób można skutecznie eliminować drobne dysproporcje powstające podczas procesu wytwarzania lufy. Może się zdarzyć, że wybrany śrut w kalibrze 4,52 mm ciężko będzie wchodził do komory.  

Nie polecamy wkładać śrutu do komory na siłę, gdyż może to spowodować zdeformowanie sukienki, a tym samym obniżenie celności. Wówczas lepiej sięgnąć po śrut o mniejszej średnicy, takim jak 4,5 mm. Dobrym rozwiązaniem przy doborze optymalnego śrutu jest zestaw testowy.      

ZESTAWY TESTOWE

Jeśli nadal wahasz się, jaki wybrać model czy kaliber i nie chcesz kupować paczkę za paczką, dobrym rozwiązaniem będzie zestaw testowy zawierający od razu 7 rodzajów śrutu. Już po kilku strzałach stwierdzisz, jaki śrut najbardziej leży twojej lufie. Oprócz kalibru 4,5 mm można również dostać zestaw w kalibrze 5,5 mm

Polecamy dobrać tę najbardziej optymalną wersję śrutu i trzymać się jej. Zmiana śrutu czasami wymaga ponownego przystrzelania wiatrówki.

U nas niekwestionowanym liderem jest śrut firmy JSB Match Diabolo, który jest uważany za jedną z najcelniejszej amunicji na świecie. Dzięki wysokiej celności spisuje się przy strzelaniu tarczowym, w tym na dłuższych dystansach. Równie dobrze posłuży przy strzelaniu rekreacyjnym. Najczęściej jest wybierany w kalibrze 4,5 mm, 5,5 mm oraz 6,35 mm.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie

Dołącz do 100.000 odbiorców i zdobądź dostęp do nowości, akcji promocyjnych i recenzji

Logując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.