Benchmade 4300 CLA to nóż wystrzeliwany, czyli nóż z automatycznym otwieraniem, które działa na zasadzie zwolnienia głowni za pomocą przycisku.
Nóż wyposażony jest w smukłą głownię o długości 86 mm i grubości 3 mm. Do jej wykonania wykorzystano twardą stal nierdzewną 154CM hartowaną do twardości 58-61 HRC. Ten rodzaj stali ma amerykańskie pochodzenie i na świecie ceniony jest za wysoką odporność na korozję i zużycie, osiągniętą dzięki wysokiej zawartości węgla wzbogaconego molibdenem. Często określany jest jako ulepszona wersja stali 440 C.
Powierzchnia głowni ma matowo satynowe wykończenie, dzięki czemu jest łatwiejsza w czyszczeniu i jednocześnie nie odbija światła. Podczas pracy z nożem docenimy wysoce uniwersalny sztych w kształcie drop point oraz frezowany pas rowków na grzbiecie głowni i rękojeści, pełniący funkcję oparcia dla palca podczas wykonywania precyzyjnych cięć lub strugania.
Główną zaletą noża jest automatyczny system otwierania. W przeciwieństwie do modeli z wspomaganym otwieraniem, tutaj do otwarcia wystarczy jedynie nacisnąć przycisk, który odpowiada za zwolnienie głowni i aktywację sprężyny. W pozycji otwartej głownia jest blokowana sprawdzoną blokadą axis lock.
Aby praca nożem była komfortowa, na rękojeści znajdziemy ergonomiczne okładziny z kompozytu G10, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wodę. Profilowany kształt w połączeniu z wycięciem na palec i chropowatą fakturą zapewnia pewny i stabilny chwyt. Dzięki otworowi na przewleczenie na końcu rękojeści istnieje możliwość przymocowania pętli na nadgarstek.