skip_main skip_menu skip_search

Turecké vzduchovky Blog - hlavní foto

Wiatrówki z tureckimi korzeniami

Tureckie wiatrówki stanowią fenomen, który stale ewouluje i nie przestaje zaskakiwać nowymi technicznymi rozwiązaniami i pomysłowymi elementami designowymi.

Historyczny kontekst tureckiego sukcesu

Na tegorocznych targach broni, zarówno na największych targach w Europie IWA w Norymberdze, jak i na okazałych targach Shot Show w Las Vegas, można było zobaczyć multum tureckich wiatrówek. Ten trend nie jest przypadkowy, bowiem można go zaobserwować w każdej dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Niemniej jednak nie tak dawno, na przełomie wieku, Turcja była w dużej mierze bardziej importerem wyposażenia dla wojska i służb specjalnych, lecz z biegiem czasu dzięki konsekwentnemu planowaniu, a głównie dobrze przemyślanym zakupom technologii, stała się światowym liderem w produkcji broni, w tym broni pneumatycznej.  

Turecki trend potwierdzają również liczby, z których można wyczytać, że 2018 roku pierwszy raz w historii tureckie firmy z sektora zbrojeniowego osiągnęły rekordowy zysk na poziomie 2,035 mld USD. Oprócz tego dwie tureckie firmy - TAI i Aselsan - pojawiły się w corocznym rankingu 100 największych spółek zbrojeniowych na świecie. Przykładów takich moglibyśmy przytaczać wiele. 

Obecnie turecki rząd inwestuje głównie w rozwój technologii, czego integralną częścią jest tworzenie specjalistycznych stanowisk i ośrodków badawczo-rozwojowych. Pomimo trudnych stosunków politycznych z Saudyjczykami i Egiptem oraz silnej konkurencji ze strony Izraela Turcji udało się ugruntować swoją pozycję na rynku bliskowschodnim, na którym nawiązało współpracę z Katarem a Omanem. Nie inaczej jest w Europie, gdzie do głównych odbiorców należą takie potęgi jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy Francja.     

W ostatnim czasie Turcja przeżywa kolejny wzrost, a to głównie za sprawą wydarzeń w Ukrainie, Omanie lub krajach afrykańskich. To wszystko sprzyja kolejnej militaryzacji i poszukiwaniu nowych dostawców, a zwłaszcza w zakresie dronów i samolotów bezzałogowych. Właśnie dzięki nim Turacja ostatnio zdobyła rozgłos w Ukrainie, kiedy to gloryfikowany Bayraktar TB2 zdobył duże uznanie za skuteczną eliminację rosyjskich pojazdów opancerzonych. W 2022 roku na jego cześć powstała nawet piosenka o tej samej nazwie. 

Nowe tureckie marki wiatrówek

Wróćmy jednak do broni pneumatycznej, bowiem na tej też się Turcy znają. Pierwszym takim prekursorem na rynku wiatrówek była marka Hatsan. Ta się rozsławiła dzięki produkcji klasycznie łamanych sprężynówek. Jednak na tegorocznych targach broni zwróciły uwagę inne, mniej znane tureckie marki - Reximex, Kral Arms i Effecto. Wszystkie te trzy marki są znaczącymi tureckimi wykonawcami z długą historią produkcji sportowej i myśliwskiej broni śrutowej. Ich wyroby są znane na całym świecie, aczkolwiek w USA nadal nie potrafiły dopiąć swego. Jednak to miały zmienić tegoroczne targi broni SHOt Show w Las Vegas.       

Szczególnie ciekawe jest to, że wszyscy trzy tureccy producenci mają swoją siedzibę w tym samym mieście - Konya położonym na południu Turcji. Ba co więcej, między właścicielami Kral Arms i Reximex panują dosłownie rodzinne stosunki. Obie firmy mają szeroki asortyment wiatrówek PCP - a zwłaszcza Kral Arms, który szczególnie wyróżnia się swoimi osadami z tureckiego orzecha. Marka Effecto ma własne korzenie, a mianowicie jest częścią większej spólki Huglu zajmującej się produkcją broni śrutowej już od ponad stu lat.  

Turecki akcent na tegorocznych targach

Na tegorocznych targach (SHOT Show i IWA) tureckie marki od razu zaprezentowały kilka nowinek. Pierwszą z nich jest druga generacja wiatrówek PCP Reximex Throne Gen 2 dostępna w kalibrach .177, .22 i .25. Jest ona dostępna z dwoma typami kartusza - klasycznym aluminiowym o pojemności 425 cm3 lub specjalną karbonową butlą o pojemności 480 cm3 - a w 6 wersjach kolorystycznych: black, FDE, G1 camo, safari, skull camo oraz bronze. Zgodnie z trendem również ta wiatrówka posiada możliwość konwersji kalibru.

Reximex zaoferował też bullpup model Zone lub Meta. Właśnie Meta przykuwa uwagę swoim taktycznym designem, a zwłaszcza aluminiową kolbą z regulacją w trzech płaszczyznach i wbudowanym monopodem. 

Wiatrówka Reximex Zone S 6,35 mm

Gratis

1x

Turecki bullpup Reximex Zone to świetny wybór dla wszystkich strzelców rekreacyjnych, którzy w dobrej cenie mogą dostać dobrej jakości wiatrówkę PCP z regulatorem.

W magazynie 6 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 2 771

Wiatrówka Reximex Meta 5,5 mm

Gratis

Reximex Meta to wiatrówka PCP w konfiguracji bullpup, która już na pierwszy rzut oka zachwyca starannie zaprojektowaną i w całości wykonaną z aluminiowych komponentów konstrukcją, za wyjątkiem polimerowych okładzin chwytu pistoletowego.

W magazynie 6 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 2 939

Reximex Throne GEN2 Camo 5,5 mm

Throne GEN2 to druga generacja cieszącej się dużym powodzeniem wiatrówki bullpup o taktycznej stylistyce od tureckiego producenta Reximex. Dużą zaletą jest regulowana moc.

Tymczasowo niedostępny

zł 3 678

Szczegóły

W porównaniu ze swoimi dwoma konkurentami ma Kral Arms lepszą pozycję, a to głównie dlatego, że na rynku działa już od wielu lat. Jego tradycyjne modele BigMax, BigHorn, Shadow lub Reborn należą do kultowej serii Puncher PCP. Większość modeli występuje w kilka kalibrach, wykończeniach powierzchniowych i konfiguracjach. Przy wybranych modelach jak BigMax czy BigHorn można się spotkać nawet z kalibrami .30 i .35.

Wiatrówka Reximex Meta 5,5 mm

Gratis

Reximex Meta to wiatrówka PCP w konfiguracji bullpup, która już na pierwszy rzut oka zachwyca starannie zaprojektowaną i w całości wykonaną z aluminiowych komponentów konstrukcją, za wyjątkiem polimerowych okładzin chwytu pistoletowego.

W magazynie 6 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 2 939

Wiatrówka Kral Arms Bighorn W 6,35 mm

Gratis

1x

Karabinek pneumatyczny Bighorn to jeden z najmocniejszych karabinków pneumatycznych w ofercie znanego tureckiego producenta Kral Arms. W tym modelu możemy cieszyć się strzelaniem o mocy do 70 J. Każdy karabinek pneumatyczny dostarczany jest z dwoma magazynkami na 10 śrutów kalibru 6,35 mm.

W magazynie 10 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 2 771

Marka Effecto jest najmłodszym tureckim przedstawicielem na rynku wiatrówek, co przekłada się na jej skromniejsze portfolio, w którym nie brakuje przedstawiecieli Bullpup w postaci linii Zeon lub klasycznej konfiguracji z kolbą w postaci PX-5 w wersjach Pro oraz Sport.     

Bullpupy Zeon wnoszą nowatorskie podejście i design. Materiały oraz wykonanie zdecydowanie cieszą oko i burzy spokojne tureckie wody. Lufy renomowanego producenta Lothar Walther tylko przydają im atrakcyjności. Zgodnie z preferencjami strzelców dźwignia przeładowania została przesunięta bardziej do przodu, co zasadniczo uprzyjemnia strzelanie z uwagi na układ Bullpup. Do dyspozycji jest w trzech kalibrach -  .177, .22, .25 i trzech wersjach - bronze, grey,khaki.

Effecto Zeon 6,35mm Black

Gratis

Zeon to zupełnie nowa wiatrówka typu bullpup od tureckiego producenta Effecto. Tak jak to zwykle bywa w przypadku broni w układzie bullpup, wiatrówka posiada kompaktowe gabaryty i pełnowymiarową lufę Lothar Walther o długości 46 cm.

W magazynie 13 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 3 234

Wiatrówka Effecto PX-5 PRO 6,35 mm drewno

Gratis

2x

PX5 Pro to klasycznie stylizowany karabin PCP, którego drewniana osada z tureckiego orzecha została sprytnie zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalną praktyczności i funkcjonalność podczas długiego strzelania.

W magazynie > 20 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 3 124

Effecto PX-5 Sport 5,5mm Lamino Green

Gratis

2x

PX-5 Sport to najwyższej klasy karabinek pneumatyczny PCP z jednoimiennej linii firmy Effecto. W porównaniu z innymi wariantami linia Sport charakteryzuje się kilkoma modyfikacjami. 

W magazynie 11 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 4 249

Kolbowiec Effecto PX-5 zachwyca każdego zwiedzającego targi prostym tradycyjnym designem, a także nowoczesnymi akcentami w postaci regulatora ciśnienia, regulowanej baki policzkowej, bezpiecznika nastawnego lub regulowanej stopki. Dźwignia przeładowania nawiązuje swoim wyglądem do sztucerowego mechanizmu przeładowania. Wszystko jest podporządkowane strzelcowi o tradycyjnym guście.

Na koniec słów kilka

Nowe tureckie marki wyraźnie udowadniają, że tureckie wiatrówki nie musi być synonimem tylko Hatsana. Pokazują też, że Turcja nie musi być tylko tanią montownią, lecz miejscem, gdzie są projektowane nowoczesne wiatrówki, które mogą się cieszyć uznaniem na całym świecie. Już teraz możemy z niecierpliwością czekać, z czym nowe tureckie marki zabłysną w przyszłym roku.

Kolejni tureccy przedstawiciele w naszej ofercie 

Reximex Accura 5,5 mm

Gratis

W magazynie 9 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 2 771

Reximex Throne S 5,5 mm

Gratis

2x

W magazynie > 20 szt., w piątek 26. 7. u Ciebie

zł 3 308

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie

Dołącz do 100.000 odbiorców i zdobądź dostęp do nowości, akcji promocyjnych i recenzji

Logując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.