skip_main skip_menu skip_search

Pistole

Jak wybrać pistolet wiatrówkowy

W naszej ofercie znajdziesz ogromną ilość wiatrówek pistoletów, co z jednej strony ucieszy, choć jednocześnie może skomplikować wybór. Wobec tego przygotowaliśmy ten krótki artykuł, który pomoże Ci wybrać ten optymalny model.

Podstawowy podział ze względu na napęd

Zacznijmy od razu od konkretów. Na pierwszy ogień idzie napęd wiatrówki. Bez niego bowiem za dużo nie postrzelasz i wiatrówka mogłaby pełnić tylko funkcję dekoracyjną. Ten wybór dobrze jest dogłębnie rozważyć, gdyż system napędu często warunkuje sposób zastosowania. Do wyboru są trzy podstawowe rodzaje napędu.

Gamo P 900 set 4,5mm

10x

W magazynie 8 szt., w piątek 13. 9. u Ciebie

zł 405

Pistolety sprężynowe

Mówi się, że piękno tkwi w prostocie. To szczególnie się sprawdza w przypadku wiatrówek pistoletów. Sprężynówki za sprawą prostej budowy charakteryzują się wysoką niezawodnością, a także przystępną ceną. Na dodatek nie wymagają dokupywania naboi CO2 lub napełniania kartusza. Minusem jest konieczność ręcznego napięcia sprężyny przed każdym strzałem, co z czasem może się sprzykrzyć.  

Ten rodzaj wiatrówek pistoletów rekomendujemy dla początkujących do oswojenia podstawowych nawyków strzeleckich lub dla strzelców preferujących strzelanie rekreacyjne przy domu letniskowym bądź w przydomowym ogrodzie bez zbędnego tracenia czasu na ładowanie czy wymianę naboi.

W większości przypadków sprężynówki to wiatrówki jednostrzałowe. W praktyce oznacza to, że musisz złamać lufę i ręcznie włożyć śrut do komory, podobnie jak to ma miejsce w klasycznej wiatrówce. Wyjątek stanowi na przykład Daisy Powerline 340 z magazynkiem na 13 śrutów stalowych i dodatkowym pojemnikiem na kolejne 200 sztuk. Przeładowanie jest tutaj sprawnie rozwiązane. Przed każdym strzałem wystarczy zamek odciągnąć do tyłu.

Umarex UX Trevox

Gratis

7x

Dostępny w magazynie centralnym, w poniedziałek 16. 9. u Ciebie

zł 534

Pistolety CO2

Ten rodzaj jest niewątpliwie najbardziej rozpowszechniony, a także najbardziej popularny. Za napęd odpowiada 12g nabój CO2 zlokalizowany z reguły albo w magazynku, albo w oddzielnej komorze w rękojeści. Ogromną zaletą pistoletów CO2 jest realistyczny wygląd i w wielu przypadkach też wiernie odwzorowane działanie oryginału czy realistyczna budowa. Dodając do tego jeszcze blowback, wrażenia ze strzelania nagle nabierają całkowicie inny wymiar.

Wiedziałeś, że...

Blowback imituje ruch zamka podczas strzelania, a także generuje lekki odrzut. W rezultacie strzelanie jest bardziej zabawne. Wadą jest większe zapotrzebowanie na CO2, co przekłada się na mniejszą ilość strzałów z jednego naboju.

Wielu producentów jak Umarex bądź ASG uzyskało nawet licencję na produkcję wiatrówkowych replik oryginalnej broni od światowych zakładów zbrojeniowych. W naszej ofercie tak znajdziesz cały szereg rozpoznawalnych nazw marek, przytaczając chociażby - Glock, CZ, Beretta, Colt i wiele innych.

Te modele mogą się pochwalić realistycznymi oznaczeniami, przez co są prawie nie do odróżnienia od oryginałów. To z nich czyni idealny wybór, jeśli przygotowujemy się do egzaminu praktycznego na posiadanie broni i chcemy poćwiczyć bezpieczną obsługę lub rozłożenie broni.

Pistolety CO2 są idealne do strzelania rekreacyjnego w ogrodzie, np. do puszek (tzw. plinking). Niektóre modele sprawdzą się nawet do precyzyjnego strzelania tarczowego, przykładowo SPA CP2. Do ich przypadłości należy stosunkowo niska moc oraz wrażliwość naboi CO2 na temperaturę otoczenia. Przy temperaturach poniżej +10 °C z nich za bardzo nie postrzelamy. CO2 również lubi zużywać uszczelki, wobec czego nie zaleca się zostawiać niewystrzelony nabój w pistolecie.

Ten system napędu również często jest wykorzystywany w rewolwerach wiatrówkowych. W ofercie posiadamy cały szereg wiatrówkowych replik historycznych jak również nowoczesnych rewolwerów. Wiele z nich jest dostarczanych z replikami łusek dla urealnienia przeładowania.

Pistolety PCP

Kolejną grupę stanowią pistolety PCP (Pre-Charged Pneumatic). Te jako napęd wykorzystują kartusz wypełniony sprężonym powietrzem. Te wiatrówki, tak samo jak ich większe rodzeństwo, są bezsprzecznie najdokładniejsze jak i najmocniejsze w swojej kategorii. Prawie wyłącznie są wykorzystywane do strzelania tarczowego, z uwagi na co je rekomendujemy głównie dla bardziej zaawansowanych strzelców wymagających bezkompromisowe wyniki.

Kartusz powietrza jest ładowany albo przy użyciu specjalnej pompki ręcznej, albo z butli ciśnieniowej. Całkowita ilość strzałów jest uzależniona od wielkości kartusza i ciśnienia roboczego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pistoletów PCP i zobaczyć je w akcji, polecamy obejrzeć nasze filmy poświęcone pistoletom Reximex RP i Reximex RPA lub SPA PP800R.

Multi-Pump/PCA pistole

W tej sekcji również znajdziesz podsekcję tzw. pistoletów PCA (Pre-Charged Air). W zasadzie chodzi o uproszczoną wersję klasycznych wiatrówek PCP, do której nie są potrzebne żadne kolejne akcesoria. Mały kartusz jest tutaj napełniany za pomocą zintegrowanej pompki, która ma zazwyczaj formę dźwigni zlokalizowanej pod lufą.

Ilość ruchów pompką przekłada się na końcową moc wiatrówki, w związku z czym sam możesz decydować, z jaką mocą wypuścisz śrut do tarczy. Nie należy się jednak spodziewać takiej mocy jak przy standardowych wiatrówkach PCP z kartuszem na sprężone powietrze.

Bardzo popularnym przedstawicielem tego rodzaju wiatrówek jest jednostrzałowy pistolet Crosman 1377.

Amunicja

Sama broń to tylko jeden element układanki, gdyż na dobrą sprawę bez odpowiedniej amunicji będzie do niczego. Przy wiatrówkach pistoletach można się zetknąć z dwoma podstawowymi rodzajami amunicji.

śrut ołowiany

Klasyczny śrut ołowiany odznacza się doskonałą dokładnością, przez co jest idealnym wyborem do strzelania tarczowego. Większość pistoletów jest produkowana w kalibrze 4,5 mm, niemniej wybrane mocniejsze modele pcp są dostępne w kalibrze 5,5 mm, albo nawet 6,35 mm.

Jeśli chodzi o śrut, to nie sposób się zawieść na śrucie czeskiej marki JSB, która oferuje szeroki wachlarz modelów i gramatur. Śrut ten jest chętnie wybierany przez cały szereg strzelców wyczynowych.

Więcej o wyborze optymalnego śrutu można się dowiedzieć w naszym filmie.

śrut stalowy

Ten rodzaj śrutu jest często stosowany w wielostrzałowych wiatrówkach pistoletach CO2 z gładką lufą. W porównaniu do śrutu diabolo śrut stalowy nie oferuje takiej precyzji, natomiast jest tańszy i też bardziej trwały. Jeśli chodzi o strzelanie destrukcyjne do puszek, to nie ma sobie równego.

Ogólnie przyjmuje się, że pistolety na śrut diabolo są celniejsze i bardziej nadają się do strzelania tarczowego, podczas gdy wiatrówki na śrut stalowy są bardziej odpowiednie do strzelania rekreacyjnego.

Tryb ognia

Zatem wyjaśniliśmy sobie czym i z czego będziemy strzelali. Pozostało zadać ostatnie pytanie: Jak? Przy wyborze nie miałbyś pominąć tryb ognia, bowiem w dużej mierze decyduje o tym, co będzie można z pistoletem wyczyniać. Rzecz jasna dużą rolę tutaj odgrywa czynnik rozrywki. 

Pistolety jednostrzałowe

Pod tę kategorię podpada większość pistoletów sprężynowych. Przed oddaniem każdego strzału jest konieczne naciągnięcie sprężyny i następne włożenie śrutu do komory, podobnie jak to ma miejsce w klasycznie łamanych wiatrówkach. Z tym samym systemem można spotkać się nawet w niektórych pistoletach PCP. Wprawdzie z reguły mają wyjmowany magazynek, ale ten możemy zastąpić wkładką jednostrzałową w celu osiągnięcia jeszcze większej dokładności.

pistolety powtarzalne

W segmencie wiatrówek powtarzalnych dominują głównie modele PCP, chociaż można trafić też na kilka pistoletów sprężynowych. Nadal trzeba przed oddaniem każdego strzału ręcznie odciągnąć zamek, jednak jest tutaj jedna zasadnicza różnica. Te wiatrówki są wyposażone w zintegrowany lub wyjmowany magazynek, w skutek czego odpada męczenie się każdorazowym ręcznym wkładaniem drobnego śrutu do komory.

Pistolety samopowtarzalne

Tutaj wiodą prym głównie pistolety CO2. Tak samo jak w oryginału wystarczy tylko podpiąć magazynek, naciągnąć zamek i można strzelać, ściągając stopniowo spust w trybie samopowtarzalnym (Semi-Auto). Jest to jeden z głównych powodów, dla którego ten rodzaj wiatrówek cieszy się tak ogromną popularnością. Mimo wszystko trzeba liczyć się z większym zużyciem naboi CO2.

Pistolety samoczynne

Jeśli potrzebujesz się pozbyć większej ilości śrutu stalowego (szczególnie 850 strzałów na minutę) i chcesz doświadczyć ogromnej porcji zabawy, nie można polecić nic innego niż Crosman P1 Full Auto. Ten pistolet CO2 potrafi strzelać ogniem ciągłym, gdy wypuszczone pociski osiągają prędkość początkową do 120 m/s.

Przekonaj się sam:

Dziękujemy za twoją uwagę, mamy nadzieję, że za pomocą tego artykułu udało nam się wyjaśnić różnicę pomiędzy wybranymi kategoriami, a tym samym pomóc w wyborze.

Do wiatrówki pistoletu polecamy dokupić:

Kulochwyt Venox 2w1

16x

W magazynie > 50 szt., w piątek 13. 9. u Ciebie

zł 101

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go przyjaciołom.

Ostatnio odwiedzane produkty

+48 512 089 378 Pn.–pt.: 8–16 godz. Zadaj pytanie

Dołącz do 100.000 odbiorców i zdobądź dostęp do nowości, akcji promocyjnych i recenzji

Logując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.